BEOGRAD, Srbija raspolaže sa do 20 odsto svjetskih rezervi litijuma, minerala koji se koristi u baterijama i vozilima na električni pogon, procjenjuje firma Ultra Litijum.
Strategijom upravljanja mineralima procjenjeno je da bi u Srbiji do 2020. godine moglo da se proizvodi oko 90 odsto evropske i oko 10 odsto svjetske proizvodnje litijuma.
Kanadska kompanija Ultra Litium saopštila je da uskoro počinju geološka istraživanja ruda litijuma i bora u Srbiji.
Ultra Litium u Srbiji preko svoje lokalne firme Ultra Balkans koja je 100 odsto u vlasništvu te kanadske kompanije, istraživaće rude litijuma i bora u obliku novootkrivenog minerala jadarita.
Ultra Litium je dobio sedam dozvola za istraživanje od Ministarstva životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja Srbije koje pokrivaju površinu od 643 kilometara kvadratnih u oblasti Koceljeva, Trnava, te u predjelu istočno od Valjeva, Preljina, Lađevca, Kragujevca i Blace.
Kompanija će početi svoj multidisciplinarni program istraživanja koji uključuje inženjersko-geološko istraživanje terena, mapiranje, geohemijsko uzorkovanje i geofizička istraživanja, navodi se u saopštenju.
Istraživanja u jadarskom basenu kod Loznice već nekoliko godina sprovodi jedna od najvećih svjetskih kompanija u rudarstvu australijska firma Rio Tinto, a procjenjeno je da Jadarski basen sadrži oko 220 miliona tona rude jadarit.
Otvaranje rudnika jadarita u okolini Loznice se očekuje 2014. godine.
Podstaknute dobrim rezultatom istraživanja u jadarskom basenu i druge kompanije istražuju litijum u Srbiji, na oko 15 polja u centralnom i istočnom dijelu Srbije.
Već ima naznake da na još jednom istražnom polju u blizini Mionice i Valjeva može da se pronađe sličan mineral kao u jadarskom basenu, rečeno je u resornom ministarstvu.
Kompanija Ultra Litium bavi se geološkim istraživanjima rude litijuma, bora i ostalih rijetkih metala, a aktivna je u Kanadi i Sjedinjenim Američkim Državama. Njihova očekivanja su da će tražnja za litijumom rasti po dvocifrenoj stopi u narednih 10 godina, odnosno da će u tom periodu porasti do 200 odsto. Tanjug