BEOGRAD, Republika Srpska ne treba da brine, jer Srbija ima dovoljno pšenice i za izvoz i za sopstvene potrebe i zalihe – rekao je sekretar Udruženja za poljoprivredu Privredne komore Srbije Milan Prostran.
“Možete da obavijestite javnost Republike Srpske da Srbija ima dovoljno pšenice i da će se ona izvoziti svima koji imaju potrebe za pšenicom”, rekao je Prostran.
Komentarišući najavu ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Republike Srpske Miroslava Milovanovića da bi Srpska mogla da zatraži pozajmicu pšenice od Srbije, Prostran je naveo da Srbija ima pšenice u Robnim rezervama, odakle se daje pozajmica.
Navodeći da suša nije ugrozila rod pšenice, Prostran je rekao da je Srbija ove godine proizvela 1,92 miliona tona i ima velike zalihe od prošle godine.
“Bilans pšenice je izuzetno dobar i takav da imamo oko 600.000 tona viška, od čega bi oko 400.000 tona moglo da se izveze, a ostatak da se zadrži za zalihe i rezerve”, rekao je Prostran.
On je ocijenio da bi rezerve pšenice država Srbija mogla da koristi prilikom korekcije cijena hljeba i dodao da država pšenicom može da pokriva neke probleme sa ishranom stoke, odnosno da se koristi za stočnu hranu.
Prostran je istakao da cijena pšenice raste i da je danas dostigla 27 dinara, bez PDV-a.
Bez obzira na prvobitne najave o velikom podbačaju žitarica, Prostran je rekao da su najnovije procjene čak pomalo i ohrabrujuće u odnosu na ono što se čuje sa terena.
“Žetva i berba kukuruza počeće za 10-ak dana, tako da će se krajem septembra sve znati. Ove godine bićemo slabiji izvoznici kukuruza. Bilo smo deseti izvoznik kukuruza u svijetu, ali ove godine će vjerovatno Francuska i Njemačka imati dobru situaciju sa tim”, rekao je Prostran.
Prostran je rekao da podbačaj roda kukuruza zbog suše iznosi oko 38 odsto za cijelu Srbiju i procjenjuje se da je proizvedeno oko četiri miliona tona, dok se podbačaj soje procjenjuje oko 35 odsto, suncokreta oko 20 do 24 odsto, a šećerne repe biće oko 12 odsto.
“Kukuruz je najviše stradao, ali Srbija može da zatvori domaći bilans, imajući u vidu zalihe kukuruza i da Srbija troši maksimalno oko tri i po miliona tona za stočarstvo”, rekao je Prostran.
Prostran je ocijenio da će podbačaj kukuruza uticati na stočarstvo, napominjući da je slična situacija i u zemljama okruženja, gdje je samo u Hrvatskoj za posljednja dva mjeseca već hiljadu farmi ugašeno i to ne samo zbog suše. Srna