BEOGRAD, BANJALUKA – Stručni savjet “Elektroprivrede Srbije” (EPS) usvojio je projektni zadatak za izradu investiciono-tehničke dokumentacije i studije opravdanosti izgradnje hidroelektrana na Drini i Sutjesci, na području RS.
Usvajanje tog zadatka, kako je saopšteno iz EPS-a, predstavlja početni korak u zajedničkim aktivnostima elektroprivreda RS i Srbije radi optimalnog iskorištenja energetskog potencijala Drinskog sliva. Kada planirana dokumentacija potvrdi opravdanost tih projekata, u EPS-u navode da bi bile izgrađene dvije hidroelektrane ukupne snage oko 250 megavata s potrebom investiranja 300 miliona evra. Te hidroelektrane, čija bi izgradnja trajala pet do šest godina, imale bi godišnju proizvodnju električne energije od preko 800 miliona kilovat-časova.
U EPS-u ističu da će se kao najrealniji projekti razmatrati izgradnja hidroelektrana “Buk Bijela – niska” i “Foča”, s obzirom na to da sada nisu moguće varijante projekta koje bi dovele do potapanja teritorije Crne Gore zbog potrebe očuvanja kanjona Tare.
U Vladi RS navode da su odluke Beograda dio koordinisanih aktivnosti dvije vlade i elektroprivrede o izgradnji objekata na graničnoj rijeci.
“Brzo će doći do konkretizacije određenih planova, ne samo na izgradnji HE ‘Buk Bijela’ već i nekih drugih potencijalnih lokacija. Ono o čemu se pričalo desetak i više godina konačno je ušlo u rješavanje”, ističe Rajko Ubiparip, ministar privrede, energetike i razvoja RS.
On ističe da će novi kapaciteti mnogo značiti za energetske bilanse RS i Srbije i omogućiti dodatni izvoz struje iz RS, koji trenutno u optimalnim okolnostima rada termoelektrana, iznosi 30 odsto ukupne proizvodnje.
Planirana investiciono-tehnička dokumentacija, napominju u Beogradu, treba da analizira raspoloživi hidroenergetski potencijal gornjeg toka Drine i Sutjeske i definiše osnovne parametre brana, akumulacija i hidroelektrana na već određenim lokacijama brana – Buk Bijela, Foča i Paunci. Takođe, treba da odredi lokacije i osnovne parametre brana, akumulacija i hidroelektrana na Sutjesci, vodeći računa o postrojenjima na Drini i Nacionalnom parku Sutjeska. Dokumentacija će obezbijediti i podatke o potrebnim investicionim ulaganjama u potencijalna hidropostrojenja.
“Na osnovu procjene ekonomsko-finansijskih pokazatelja za sve analizirane varijante, izabraće se najpovoljnije rješenje ne samo za te dvije HE, već za cjelokupno iskorišćenje razmatranog hidropotencijala”, napominju u EPS-u. Izvor: Nezavisne N.