NIŠ – U Nišu je svečano pušten u rad gasni interkonektor, dužine 170 kilometara, koji povezuje Srbiju i Bugarsku.
Gasnu interkonekciju Srbija-Bugarska u rad su svečano pustili predsjednici Srbije Aleksandar Vučić, Bugarske Rumen Radev i Azerbejdžana Ilham Alijev.
Ceremoniji puštanja u rad gasovoda, vrijednog 94 miliona evra, u mjestu Trupale kod Niša, prisustvovao je i ambasador EU u Srbiji Emanuel Žiofre.
Vučić je pozvao resornog ministra Srbije da se obrati umjesto njega s obzirom da, prema novom zakonu, mjesec dana prije izbora on to ne može da učini na ovakvoj svečanosti.
Ministar energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović istakla je važnost ovog projekta za pozicioniranje Srbije za snabdijevanje gasom centralne i istočne Evrope i dalju gasifikaciju zemlje, te zahvalila za sredstva iz EU za ovaj projekat.
Prema njenim riječima, ovim projektom obezbjeđuje se dodatni izvor pored izvora Balkanskog toka i gasovoda koji je završen u jeku pandemije.
Radev je istakao da je gasni interkonektor simbol uspješne i plodonosne saradnje između Srbije, Bugarske i Azerbejdžana, koja vodi održivom ekonomskom rastu regiona i izraza volje da se zajedno gradi evropska budućnost.
On je izrazio uvjerenje da će inetrkontektor povećati interesovanje za nova ulaganja.
Alijev je ocijenio da će ovaj događaj doprinijeti energetskoj bezbjednosti Srbije i Bugarske, ali i Evrope. “Srbija je deveta zemlja u koju ćemo izvoziti”, rekao je Alijev i napomenuo da su Srbija i Azerbejdžan strateški partneri i da brzo razvijaju odnose.
Žiofre je rekao da je ovo pokazatelj strateške orijentacije Srbije i njene posvećenosti evropskim integracijama.
On je ukazao da je EU omogućila oko 50 miliona bespovratnih sredstava za ovaj projekat, a Evropska investiciona banka je dala 25 miliona povoljnih kredita.
Gasni interkonektor koji povezuje Srbiju i Bugarsku počinje u Nišu i završava se nedaleko od Sofije. Srpska dionica od Niša do Dimitrovgrada duga je 109 kilometara.
Kapacitet gasovoda je 1,8 milijardi metara kubnih gasa godišnje. Gasovod je dvosmjeran što znači da Srbija može da isporučuje gas susjedima u Bugarskoj, kao i oni Srbiji.
Ove gasne interkonektore u Srbiji, Bugarskoj i Grčkoj pokrenula je i najvećim dijelom finasirala EU, a cilj je dotok gasa iz različitih izvora.
Gasni interkonektor između Bugarske i Grčke već je u funkciji od prošle godine. Srbiju će povezati i sa LNG terminalom u grčkoj luci Aleksandropolis koji treba da bude završen tokom iduće godine i koji može dopremati tečni gas iz cijelog svijeta.
Ovi interkonektori preko gasovoda TAP I TANAP omogućavaju i isporuke azerbejdžanskog gasa. Srbija je u novembru sa Azerbejdžanom već ugovorila do 400 miliona metara kubnih gasa za sljedeću godinu.
Srna