BEOGRAD, Dogovorena je zajednička nadležnost Srbije i BiH za održavanje 11 od ukupno 13 mostova koji se nalaze između dvije zemlje, izjavio je danas državni sekretar u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Miodrag Poledica.
Na granici između Srbije i BiH nalaze se mostovi na tri granične rijeke Savi, Uvcu i Drini i dogovoreno je da Srbija održava šest mostova, a BiH pet, kažu u tom ministarstvu.
“U posljednjih 20 i više godina o tim mostovima niko nije sistemski vodio računa, sada smo postigli dogovor oko održavanja tih mostova koji povezuju naše dve države”, rekao je Poledica Tanjugu.
Mostove na Drini održavaće Srbija, dva mosta preko Save i tri preko Uvca BiH.
“Imali smo juče zvaničan sastanak delegacija Srbije i BiH, koji je uslijedio za samo dvije nedjelje poslije sastanka premijera Aleksandra Vučića i predsjednika Savjeta ministra BiH Denisa Zvizdića, a tema je bila održavanje mostova između naše dvije države”, rekao je Poledica.
On je podsjetio da se zajednički gradi most preko Drine Ljubovija-Bratunac i da je u planu uspostavljanje zajedničkog graničnog prelaza u Bratuncu.
Zajednički granični prelaz znači, ističe Poledica, da će procedura prelaska granice biti pojednostavljena, a vrijeme zadržavanja putnika i robe maksimalno smanjeno pošto će granične službe obje zemlje biti pod jednim krovom.
“Granične službe obje zemlje radiće zajedno kako bi se protok robe i ljudi maksimalno ubrzao”, dodao je Poledica. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Da li iko zna, i preduzeti nešto da se nekadašnji, najfrekfentija veza Srba sa obre strane Drine ”stari most” u Zvorniku, staviti u fukciju, međunarodnog graničnog prelaza, koji nije nikada ni bio granični prelaz, jer je isti izgradio kralj Kraljevine SHS, koji ni u toj Kraljevini SHS nije bio granični prelaz, niti u SFRJ, a od 2007. godine uveden je kao malogranični prelaz i to samo za pješake.
Može li neko objasniti, založiti se da bar bude međunarodni granični pješaćki prelaz.
To nama Srbima, sa obje strane Drine, mnogo znači.
Vlasti R.Srbije ne postavljaju pitanje u pogledu prelaza (malogranični državni prelaz, bez obzira gdje imaš prebivlište) nasuprot, vlasti BiH, koji se drže srtiktne odluke od 2007. godine o utvrđivanju graničnih i malograničnih međunarodnih prelaza.
Šta je prepreka, za vlasti BiH, da svi građani svijta, mogu taj prelaz koristiti, kao pješački međunarodni granični prijelaz, da mi neko objasni, posebno iz institucija BiH.
Srbima, taj prelaz je jedan simbol, a i prijeko potreban, jer mnogo nas imamo razloge zašto to tražimo.