BEOGRAD, Evroazijska ekonomska unija, koju čine Rusija, Bjelorusija i Kazahstan, biće fomirana 2015. godine, a Srbija treba da razmisli šta joj je u interesu i da hrabrije sarađuje sa tom budućom najmoćnijom ekonomskom integracijom u 21. vijeku – ocijenjeno je u Beogradu na skupu o evroazijskim integracijama.
Na skupu, koji je organizovao Odbor za spoljne poslove Skupštine Srbije, ruski ambasador u Beogradu Aleksandar Čepurin rekao je da svaka odluka neke države ima i svoju alternativu, te istakao da je za Srbiju važno da ne ispusti iz vida šta je u ekonomskoj saradnji sa Evroazijskom unijom povoljno za nju.
“Za Srbiju je važno da vidi prednosti sporazuma o slobodnoj trgovini, bezviznom režimu. Srbija može naći dodatno tržište u Evroazijskoj uniji”, rekao je Čepurin.
On je dodao da Srbija može sarađivati sa Evroazijskom unijom u oblastima koje su važne za nju kao što su građevina, poljoprivreda, turizam, te dodao da Rusiju i Srbiju ne povezuje samo privreda, nego vjera, istorija i humanitarna pitanja.
“Ne radi se o ili-ili. Srbija je prije svega zainteresovana da nađe puteve koji će život Srba učiniti boljim”, rekao je Čepurin, navodeći da tržište buduće Evroazijske unije ima 170 miliona potrošača.
On je rekao da će se u ovoj uniji ujediniti privrede njenih članica, postojaće jasna pravila, ekonomski prostor, zemlje učesnice će biti ravnopravne i postojaće pravedna konkurencija, te da neće biti zemalja prve i druge kategorije.
Čepurin je rekao da ovaj projekat evroazijskih integracija predviđen za proširenje i saradnju sa drugim zemljama, te dodao da je niz zemalja već iskazalo interes kao što su Jermenija, Kirgizija, Indija, Izrael.
Potpredsjednik Skupštine Srbije Nenad Popović je rekao da će buduća Evroazijska unija biti najmoćnija ekonomska integracija u 21. vijeku, s obzirom da zauzima prostor od 15 odsto planete zemlje, ima gas, naftu, poljoprivredne prozvode i drugo.
Popović je rekao da spoljnopolitička alternativa za Srbiju u obliku Evroazijske unije ne znači da Srbija okreće Istoku i odriče Zapada, te napomenuo da su članice buduće Evroazijske unije naklonjene Srbiji i podržavaju teritorijalni integritet Srbije na Kosovu, što Beograd treba da iskoristi i da sarađuje i sa EU i sa Evroazijskom unijom.
Bjeloruski ambasador Vladimir Čušev je rekao da politika integracija na istoku ne znači zamrzavanje odnosa sa EU, te pozvao srpski biznis da hrabrije ide ka razvoju odnosa sa budućoj Evroazijskom unijom. Srna