BEOGRAD, Potrošnja osnovnih prehrambenih proizvoda u Srbiji, prikazana po članu domaćinstva, u padu je i još uvijek značajno zaostaje za potrošnjom u razvijenim zemljama Evrope, kazao je saradnik u Centru za naučno-istraživački rad Privredne komore Srbije (PKS) Vojislav Stanković.
Kako je istakao, životni standard i ostvarene nominalne i realne zarade stanovništva značajno doprinose smanjenom obimu prometa i potrošnje poljoprivredno-prehrambenih proizvoda.
– U Srbiji se godišnje po stanovniku potroši 43,3 kilograma mesa, što je skromno u poređenju sa pojedinim zemljama u Evropi – kazao je Stanković i dodao da godišnja potrošnja mesa po stanovniku u Evropi iznosi 75,2 kilograma.
– Prema vrstama mesa, potrošnja junećeg i goveđeg mesa u Srbiji iznosi četiri kilograma, svinjskog – 16 kilograma, jagnjećeg – 1,3 kilograma i živinskog – 17,4 kilograma – kazao je on i rekao da u Evropskoj uniji (EU) u potrošnji dominira svinjsko meso sa godišnjim prosjekom od 42,3 kilograma.
Potrošnja kravljeg konzumnog mlijeka (bez prerađevina) od 56,5 litara po stanovniku u Srbiji, takođe je manja u odnosu na EU, gde prosječna potrošnja te namirnice iznosi 85,7 litara, kazao je Stanković.
On je upozorio i da Srbija u potrošnji voća po stanovniku (62,1 kilograma) i povrća (136,1 kilograma), zaostaje dva do tri puta u odnosu na prosjek potrošnje u EU.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, izdaci za ličnu potrošnju domaćinstava u Srbiji u 2009. godini na mjesečnom nivou iznosili su 42.548 dinara, od čega najveći udio od 41,2 odsto imaju izdaci za hranu (17.564 dinara), dok alkoholna pića i duvan imaju udio od 4,5 odsto (1.900 dinara), ukazao je Stanković.
On je međutim, napomenuo da se zapažaju i izvjesna, još istina skromna, pozitivna kretanja koja se ogledaju u postepenom i relativnom smanjenju udjela troškova hrane i stanovanja u ukupnim rashodima u domaćinstvu.
“Prosječni izdaci za hranu u EU u ličnoj potrošnji domaćinstava iznose 16 odsto”, kazao je Stanković, dodajući da taj procenat u Velikoj Britaniji iznosi 11 odsto, u Luksemburgu i Njemačkoj 12 odsto, a u Rumuniji 37 procenata. Tanjug