BEOGRAD, U posljednje četiri godine Srbija je na vraćanje svog ukupnog spoljnog duga odvojila 14,5 milijardi evra, piše današnja “Politika”.
Riječ je o svim obavezama koje su plaćali država Srbija, banke i priveda. Od ovog iznosa čak tri milijarde evra su kamate. Pred ovim podatkom moraju se dovesti u sumnju spekulacije u javnosti o tome da samo “strane” banke iznose novac iz zemlje.
Miroslav Zdravković, urednik sajta makroekonomija.org, kazao je da ovi iznosi otplate pokazuju sasvim normalno servisiranje spoljnog duga Srbije.
“Na otplatu spoljnog duga mjesečno plaćamo ukupno 303 miliona evra. U prosjeku 10 miliona evra dnevno, ukoliko računamo i neradne dane. U pomenutih 14 milijardi evra kamata učestvuje sa tri milijarde evra, što znači da za nju u prosjeku platimo 63 miliona evra mjesečno ili malo više od dva miliona evra dnevno”, objasnio je Zdravković.
Ukupan spoljni dug povećan je za četiri godine za 4,3 milijarde evra – sa 20,530 milijardi u septembru 2008. na 24,832 milijarde evra u septembru ove godine.
Kratkorični dug smanjen je sa 1,918 na 363 miliona evra, a dugoročni je povećan za 5,857 milijardi evra.
“Pošto je od oktobra 2008. na otplatu glavnice potrošeno 11,532 milijarde evra, a pri rastu ukupnog duga od 4,302 milijarde evra, jasno je da su novi krediti zaključeni u vrijednosti od 15,834 milijarde evra. Znači, u strukturi ukupnog duga od 24,8 milijardi evra 15,8 su ugovori stari do četiri godine, a devet milijardi su starije obaveze. To znači da se otplata najvećim dijelom izvršavaju novim zaduženjem”, rekao je Zdravković.
“Pošto je na ime kamate plaćeno tri milijarde evra, a dug je povećan za 4,3 milijarde, još se ne može govoriti o neto odlivu deviza po osnovu servisiranja spoljnog duga. Spoljni dug javnog sektora povećan je za 4,662 milijarde evra, banaka za 562 miliona, dok su preduzeća smanjila dugovanja za 922 miliona evra. U septembru ove godine proknjižen je rast spoljnog duga za 810 miliona evra, usljed promjene vlasnika u Apatinskoj pivari, tako da je do avgusta spoljni dug privrede smanjen za 1,732 milijarde evra ili po 37 miliona evra mjesečno”, kazao je Zdravković.