NIŠ, Ministar rudarstva i energetike Petar Škundrić rekao je danas da bi Srbija, ukoliko realizuje planirano, u narednih šest ili sedam godina mogla da postane lider u regionu u energetskom sektoru.
Škundrić je na otvaranju prvog međunarodnog Foruma o energetskom menadžmentu na lokalnom nivou rekao da Srbija u ovom trenutku učestvuje sa 15 odsto u energetskom sektoru u regionu, a da je nekadašnja SFRJ, koja je bila lider, učestvovala sa oko 30 odsto.
Škundrić je kazao da, kada se govori o energetskom sektoru, mora da se vodi računa šta će biti u budućnosti.
“Srbija bi sa najnižom stopom rasta sa sadasnjih 36 milijardi kilovat časova proizvedene struje u narednih 30 do 40 godina morala tu proizvodnju da poveća na više od 70 milijardi, a sa željenom stopom rasta ona bi morala da bude još dvosotruko veća”, rekao je Škundrić.
Ministar je kazao da su strateški ciljevi Srbije u energetici sigurno i kontinuirano snabdijevanje, povećanje energetske efikasnosti, zaštita životne sredine i odnos prema obnovljivim izvorima energije i povećanje ukupnog društvenog proizvoda.
On je ocijenio da je u periodu krize energetski sektor bio vitalan, da je zabilježio povećanu stopu rasta u proizvodnji energenata i da su investicioni zahvati u krizi najprije započeti u sferi energetike.
Škundrić je rekao da je pripremljen novi zakon o energetici i da postoji šansa da on bude usvojen do kraja godine.
Pripremljeni novi zakon o energetskoj efikasnosti, koji bi mogao da bude usvojen u prvoj polovini sljedeće godine, predviđa stimulativne mjere i podsticaje kako bi se dostigao optimalan nivo u energetskoj efikasnosti u proizvodnji i potrošnji, i optimalan nivo u zaštite životne sredine.
On je napomenuo da je energetski menadžment svjetski brend i da je posebno važan na lokalnom nivou gdje se nalaze potrošači.
Prvi međunarodni forum o energetskom menadzmentu na lokalnom nivou, u čijem radu učestvuje oko 300 stručnjaka iz Srbije i inostranstva, prvi je te vrste u regionu.
Forum prisustvuju eksperti iz Evrope-Austrije, Mađarske, Slovenije, Hrvatske, BiH, Makedonije i Bugarske, kao i veliki broj predstavnika lokalnih samouprava, investitora, ambasada, biznisa, banaka, komora, ekspertsko-razvojnih organizacija i međunarodnih i nacionalnih medija.
Cilj Foruma je da predstavi prednosti uvođenja obaveznog energetskog menadžmenta na loalnom nivou, radi veće energetske efikasnosti i ušteda.
Forum u Nišu se održava u organizaciji Centralno-evropskog foruma za razvoj – CEDEF, pod pokroviteljstvom Ministarstva rudarstva i energetike i u saradnji sa Agencijom za energetsku efikasnost Republike Srbije i gradom Nisom. Tanjug