BEOGRAD, Uprkos veoma niskom životnom standardu, Srbi su po radnim satima počeli da prestižu i mnogo razvijenije zemlje.
Ispitivanje koje je ove godine sprovela Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) pokazalo je da Srbi sa četiri sata i 23 minuta rada dnevno nadmašuju Nijemce koji rade tri sata i 52 minuta, Turke čiji dnevni rad u prosjeku iznosi četiri sata, kao i Dance sa četiri sata i 15 minuta.
Titula najvrijednijih tradicionalno pripada Japancima koji prosječno rade šest sati i 26 minuta dnevno.
“Još od sedamdesetih slušamo priče kako se na Zapadu mnogo radi, a u Srbiji ljenstvuje. Te priče su potpuno neosnovane i služe da se opravdaju niska primanja i loš standard u zemlji. Iz tog razloga ne iznenađuju podaci o prilično visokom broju radnih sati u Srbiji jer činjenice svjedoče da mi nikada nismo ni bili lijen narod”, kaže ekonomista Goran Nikolić.
Ono što u Srbiji, kako dodaje, nedostaje da bi dostigli produktivnost i plate razvijenijih zemalja su bolja tehnologija, razvijenije tržište i bar približno ista početna pozicija koju imaju preduzeća i firme razvijenijih država.
“Volje za rad imamo čak i u periodima krize i zapravo nam to nikada nije nedostajalo”, tvrdi Nikolić.
Poznato je i da u Srbiji zaposleni u državnim preduzećima provode daleko manje vremena na poslu od onih koji rade kod privatnika.
To su potvrdile i analize Centra za istraživanje u privredi koje pokazuju da se kod privatnika radi skoro četiri sata duže nego u državnim službama. U državnoj administraciji, svjedoče analize, efektivno se radi samo tri sata i 45 minuta dnevno, a plate su u prosjeku više za 6.500 dinara nego kod privatnika.
Iako Srbi po vremenu provedenom na poslu prestižu svoje susjede, njihova produktivnost i dalje je samo 42 odsto evropskog prosjeka. Razlog je nedovoljno dobra organizacija posla, tehnološka zaostalost i nedostatak znanja, pokazuju rezultati ispitivanja Centra za istraživanje u privredi.
Nedavno sprovedeno istraživanje Makedonskog zavoda za statistiku svrstalo je ovaj narod na sam vrh ljestvice najvećih ljenjivaca u Evropi. Ispostavilo se da Makedonci u prosjeku dnevno rade svega dva sata i 18 minuta što je, sudeći po istraživanjima u Srbiji, duplo manje nego što rade Srbi, prenose agencije.