BEOGRAD, U poređenju sa Srbijom u kojoj građani prosječno mjesečno uštede 34 evra, prosječna štednja u Rumuniji je 46 evra, Mađarskoj 52, Hrvatskoj 57, a Austriji 216 evra, pokazuje poređenje nalaza istraživanja Erste grupe sprovedenog u Austriji, Češkoj, Slovačkoj, Mađarskoj, Rumuniji i Hrvatskoj.
Udio onih koji su veoma zadovoljni ušteđevinom u Hrvatskoj je na istom nivou kao u Srbiji (šest odsto), dok je za procenat viši u Mađarskoj i Rumuniji. U pomenutim zemljama je mnogo veći broj građana potpuno nezadovoljan ušteđevinom, pa je tako ova brojka u Hrvatskoj na primer 35 odsto, u odnosu na 22 procenta u Srbiji.
Građani Srbije spadaju u obazrivije kad je riječ o ulaganju novca, dok smo prvi u neplanskom trošenju. Pedeset i pet odsto stanovnika Srbije su veoma obazrivi pri investiranju, dok je u Hrvatskoj taj postotak 65, u Austriji 43, a Rumuniji 33 procenta. Dok tačno polovina ispitanika u Srbiji često potroši više no što je planirala, u Hrvatskoj to čini 45 procenata građana, Rumuniji 49, Mađarskoj 36, a Slovačkoj 41 odsto.
Što se tiče porasta troškova građana u odnosu na prošlu godinu, Srbija je najpribližnija Rumuniji i Hrvatskoj. U odnosu na tržišta obuhvaćena istraživanjem, prednjačimo u broju ispitanika koji su registrovali rast izdataka za namirnice (54 odsto, slijedi Rumunija sa 32 i Hrvatska sa 15), sredstva za higijenu (35 procenata, 24 u Rumuniji i sedam u Hrvatskoj), kiriju i stambene troškove (46 odsto u odnosu na 41 u Rumuniji i 16 u Hrvatskoj), kao i za račune za internet i mobilni telefon (32 procenta u odnosu na 27 u Rumuniji i 16 u Hrvatskoj). U obrazovanje i obuke ulažemo 23 odsto više no u 2015. godini, dok građani Hrvatske ulažu devet, a Rumunije 25 procenata više no lane. Dnevni list „Danas“