DRVAR, Nacrt zakona o šumama Livanjskog kantona, koji je usvojen bez prisustva srpskih poslanika, neustavan je, tako da će predstavnici Srba posegnuti za dostupnim mehanizmima, uključujući i zaštitu vitalnog nacionalnog interesa.
Izjavio je to juče delegat SNSD-a u Domu naroda Parlamenta FBiH Slaviša Mihajlović koji je dodao da se mora doći do kvalitetnijeg zakona koji će obezbijediti bolje finansiranje opština od šumskih taksi. On je rekao da predstavnici “hrvatskog korpusa” nisu htjeli da na zahtjev srpskih predstavnika povuku iz procedure predloženi Nacrt zakona o šumama koji je na kraju zasjedanja u srijedu i usvojen.
– Definisaćemo naše stavove do kraja sedmice, ali je moguće da ćemo još jednom blokirati naš rad u Vladi i Parlamentu. Možda ćemo napustiti i koaliciju koju čine dva HDZ-a, SNSD i SDP, i tražiti nova rješenja i nove partnere da bi došli do kvalitetnih zakonskih rješenja – rekao je Mihajlović koji nije isključio ni mehanizam zaštite nacionalnog interesa.
– Ovako ćemo sigurno postupati ako se u međuvremenu ne desi neki dogovor – kategoričan je Mihajlović.
U kantonu je na snazi Uredba o šumama koja određuje sve ono što bi trebalo da reguliše novi zakon koji nije prihvatljiv za Srbe, a Mihajlović ističe da su šume u nadležnosti i kantona i FBiH koja bi trebalo da donese zakon. Samo ako FBiH ne usvoji zakon, naglašava on, kanton može usvojiti ovakav zakon, ali uz saglasnost FBiH.
– Skupština nije imala saglasnost, a Hrvati pokušavaju da “proguraju” ovaj zakon dok Federacija ne funkcioniše jer je SDP prije nekoliko mjeseci pokrenuo donošenje federalnog zakona koji bi regulisao što je zbog političkih previranja zaustavljeno. Hrvatski blok koristi ovu situaciju da na brzinu nametnu kantonalni zakon koji je skoro isti kao i Uredba koja nije povoljna za nas – rekao je Mihajlović.
On je pojasnio da prema Uredbi i novom zakonu srpske opštine godišnje imaju samo pet odsto od šumskih taksi, što znači po nekoliko stotina hiljada KM, a zakon koji SDP u FBiH pokušava da progura omogućava da opštine od taksi dobijaju 15 odsto odnosno više od 1,5 miliona KM.
Poslanici SNSD-a su napustili zasjedanje skupštine jer nije udovoljeno njihovom zahtjevu da se razmatranje Nacrta zakona o šumama odloži za iduće zasjedanje.
Gazdinstva
Druga bitna stavka koja ne postoji u usvojenom nacrtu zakona je, prema Mihajlovićevim riječima, to što je njime predviđeno da postoji samo jedno šumsko gazdinstvo.
– Nastojimo da lokalne zajednice mogu osnivati svoja javna preduzeća koja će titulariti na tim područjima – rekao je on. Glas Srpske