BEOGRAD, Ako Srbija odluči da učestvuje u gradnji nuklearne elektrane ”Belene” u Bugarskoj i troškovi ostanu na četiri milijarde evra, koliko se prije procjenjivalo, učešće naše zemlje trebalo bi da bude 200 miliona evra.
– Moguće učešće u nuklearki ”Belene” razmatra se u Vladi Srbije i odluka će biti doneta tek kada bude urađena detaljna analiza – objašnjeno je ”Novostima” u Vladi Srbije.
I bugarski premijer Bojko Borisov insistira na analizi i u toku je izbor konsultanta koji će uraditi izvještaj i pokazati da ima koristi od izgradnje nuklearne centrale. Prvi čovjek Vlade Bugarske smatra i da ”Belene” treba da budu i balkanski i evropski projekat, kako bi se što prije pronašli investitori.
Izgradnja nuklearke, sa dva reaktora snage po 1.000 megavata, počela je još 2008. godine. Tada je izgradnja procjenjena na 3,99 milijardi evra, a planirano je da prvi reaktor nove nuklearke bude završen do 2013. i drugi do 2014. godine. Radovi
su, međutim, obustavljeni zbog nerješenog problema sa finansiranjem, a i njemačka energetska kompanija RNjE se povukla.
Energetski stručnjaci u Srbiji ukazuju da bi naša zemlja imala koristi od bugarske nuklearke.
– Projekat može da bude povoljan za naš energetski sistem, jer bismo iz te nuklearke dobijali struju jednaku učešću u gradnji – kaže Slobodan Petrović, predsjednik Udruženja za energetiku u Privrednoj komori Srbije.
Ulaganja u energetiku u regionu sve su izvjesnija, a u srijedu su ”EFT grupa” i kineska korporacija ”Dongfang elektrik” potpisali ugovor za gradnju termoelektrane ”Stanari” kod Doboja. TE snage 300 megavata treba da bude izgrađena do 2014. godine i to bi trebalo da bude prva nova elektrana na ugalj u regionu.
Planirano je da se u rudarsko-energetski kompleks ”Stanari” uloži više od 500 miliona evra.
– EFT će četvrtinu ove sume izdvojiti iz sopstvenih sredstava, dok će ostatak finansirati grupa kinesko-evropskih banaka – kaže Vuk Hamović, predsjednik ”EFT grupe”, koja je vlasnik rudnika uglja ”Stanari” i koncesije na gradnju i korišćenje TE.
Ova kineska korporacija godišnje isporuči oko 30.000 megavata novih postrojenja u Kini i svijetu, a oprema se koristi u još 20 zemalja svijeta.
Kanađani na Đetinji
Kanadska kompanija ”Rezervoar kapital korporejšn” ima namjeru da sagradi protočnu hidrocentralu na Đetinji u selu Stapari ispod brane Vrutci, i uloži oko 50 miliona evra u postrojenje snage 32 megavata. Godišnja proizvodnja mogla bi da bude 45 gigavata električne energije.
Gradsko veće Užica formiralo je tim koji će razmotriti ponudu, a saglasnost mora dati i Ministarstvo energetike. Predstavništvo kanadske firme u Beogradu, već je pokrenulo postupak za dobijanje potrebnih saglasnosti. Ova kompanija namjerava da gradi još dvije HE, vrijedne oko 120 miliona evra, ”Brodarevo 1” i ”Brodarevo 2”, na Limu. Novosti