SARAJEVO, Savjet ministara BiH zadužio je ministarstva pravde i bezbjednosti BiH da razgovaraju sa predstavnicima klubova poslanika Parlamentarne skupštine BiH radi iznalaženja prihvatljivih rješenja za izmjene i dopune Krivičnog zakona BiH, imajući u vidu zahtjeve međunarodnih institucija.
O ovim aktivnostima Ministarstvo pravde će u saradnji sa Ministarstvom bezbjednosti u roku od 15 dana za Savjet ministara pripremiti informaciju s prijedlogom rješenja.
Ministri su danas upoznati o zaključku Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH povodom rasprave o Izvještaju komisije Kolegijuma o nastojanju postizanja saglasnosti o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona BiH, saopšteno je iz Savjeta ministara BiH.
Ministarstva pravde i bezbjednosti dostaviće Savjetu ministara BiH prijedlog nove odluke o sastavu delegacije BiH pri Manivalu.
Savjet ministara BiH usvojio je informaciju Direkcije za evropske integracije o učešću BiH u programima EU od 2007. do 2013. godine i o pripremama za učešće u novom ciklusu programa EU za period 2014-2020.
Nadležna ministarstva su zadužena da, u skladu s dinamikom pristupanja programima EU, obezbijede ljudske kapacitete i neophodna sredstva iz budžeta i iz sredstava raspoložive pretpristupne pomoći za učešće BiH u programima EU iz njihove nadležnosti.
Zadužena su i da preduzmu mjere i aktivnosti radi informisanja potencijalnih korisnika o mogućnostima koje su im otvorene uključivanjem BiH u pojedine programe.
Ministarstva nadležna za pojedinačne programe EU će, u saradnji s Direkcijom za evropske integracije u okviru Instrumenta pretpristupne pomoći IPA, planirati potrebna sredstva za nastavak učešća u programima u kojima je BiH članica, te u novim programima u skladu s međunarodnim obavezama, koje proizlaze iz potpisanih i ratifikovanih memoranduma s EU.
Direkcija za evropske integracije i ministarstva nadležna za pojedinačne programe EU zadužena su da, u skladu s dinamikom učešća i pristupanja programima EU, provedu potrebne pripremne aktivnosti za učešće BiH u novom ciklusu programa EU 2014-2020.
Savjet ministara BiH usvojio je Informaciju Direkcije za evropske integracije o održavanju sedmog sastanka Pododbora za ekonomska i finansijska pitanja i statistiku 4. i 5. maja u Briselu.
Savjet ministara BiH dao je saglasnost na predloženi dnevni red i sastav delegacije BiH za ovaj sastanak, te usvojio Dokument za diskusiju, kojeg su predstavnici institucija dužni da se pridržavaju tokom pojedinačnih izlaganja.
Dokument za diskusiju s listom članova delegacije BiH Direkcija za evropske integracije dostaviće Evropskoj komisiji do 20. aprila.
Teme sastanka su ekonomski aspekt pretpristupnog procesa, fiskalna i monetarna pitanja i planovi u BiH, platni bilans, napredak prema funkcionalnoj tržišnoj ekonomiji, strukturalne reforme za poboljšanje konkurentnosti i proizvodnih kapaciteta privrede, javna interna finansijska kontrola, vanjska revizija i saradnja u oblasti statistike.
Savjet ministara BiH upoznat je o zaključku Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH u vezi s rješavanjem pitanja smještaja Kancelarije za reviziju institucija BiH.
Zadužena je Služba za zajedničke poslove institucija BiH da u što kraćem roku dostavi sveobuhvatnu informaciju o smještaju institucija BiH u kojoj će biti podaci o objektima u vlasništvu institucija BiH, o institucijama koje plaćaju zakup za smještaj s cijenom zakupa i površinom smještajnog prostora, te standardima za smještaj zaposlenih.
Savjet ministara BiH razmotrio je Informaciju Ministarstva civilnih poslova u vezi sa molbom Zemaljskog muzeja za osiguranje centralnog grijanja za narednu sezonu grijanja.
Služba za zajedničke poslove institucija BiH zadužena je da sagleda ovaj problem i na osnovu ranijih iskustava i tehničkih parametara procijeni godišnju sezonsku potrošnju toplotne energije i godišnju cijenu ove usluge.
Na osnovu tih pokazatelja, uvažavajući mišljenje Ministarstva finansija i trezora, Služba treba da utvrdi potrebna finansijska sredstva u budžetu institucija BiH za grijanje Zemaljskog muzeja. Srna