ATINA, Vlada Grčke usvojila je Nacrt reformi penzionog sistema, što je uslov da od Evropske unije i MMF dobije pomoć za spasavanje.
“To će biti potpuno novi sistem”, kaže grčki ministar rada Andreas Loverdos i dodaje da je bilo teško, ali da sada vjeruje da vlada može da promjeni stvari u Grčkoj.
Reformama je predviđeno smanjenje penzija, pooštravanje prevremenog odlaska u penziju, povećanje godina radnog staža sa 35-37 na 40 i povećanje starosne granice za žene sa 60 na 65, čime bi se one izjednačile sa muškarcima.
Jedno ispitivanje je pokazalo da se ogromna većina Grka protivi tim reformama, dok su sindikati najavili jednodnevni štrajk za 29. jun kako bi povećali pritisak na parlamentarce da glasaju protiv tog prijedloga koji je vlada danas poslala parlamentu.
Grčka mora da usvoji tu reformu do kraja septembra, što je predviđeno uslovima zajma za spasavanje Grčke od 110 milijardi evra (147,6 milijardi dolara) koji su odobrili EU i MMF.
“Izmjenama penzionog sistema izdaci za penzije će dostići 15,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) u 2060. godini, u odnosu na sadašnjih 12,5 odsto BDP”, kazao je Loverdos. Prosječna penzija u Grčkoj iznosi 720 evra.
To je nešto manje ambiciozno od prognoza u Memorandumu EU/MMF, u kojem je navedeno da te reforme treba da ograniče povećanje javnih izdataka na penzije na manje od 2,5 procentnih poena BDP do 2060.
Prema prognozi Evropske komisije, troškovi grčkog penzionog sistema bi narasli na čak 24 odsto BDP u 2050, na najviši nivo u zoni evra, ukoliko bi penzioni sistem te zemlje ostao neizmjenjen.
Grci optimistični u vezi smanjenja deficita
Grčki ministar finansija Jorgos Papakonstantinu je izrazio uvjerenje da će njegova zemlja, i pored velike zaduženosti i ogromnog budžetskog deficita, ostvariti ili čak premašiti ambiciozan cilj za smanjenje potrošnje i povećanje prihoda do kraja godine.
“Gajimo osnovanu nadu i optimizam da ćemo, po prvi put u mnogo godina, do kraja 2010. ostvariti ili čak premašiti cilj budžetskih ušteda koje smo planirali”, izjavio je Papakonstantinu.
Ministar je naveo da se njegov optimizam temelji na podacima o smanjenju deficita od 40 odsto u prvih pet mjeseci ove godine i na prognozi rasta prihoda od povećanja poreza na potrošnju.
Grčka je u maju jedva izbjegla bankrot zahvaljujući prvoj rati 110 milijardi evra vrijedne pomoći od Međunarodnog monetarnog fonda i Evropske unije, čija je zajednička valuta – evro – zbog grčke dužničke krize pretrpjela pad vrijednosti.
U zamjenu za pomoć, grčka vlada je pristala da smanji budžetski deficit sa 13,6 odsto bruto domaćeg proizvoda iz 2009. na ispod tri odsto 2014. pomoću bolne kombinacije povećanja poreza i smanjenja penzija i plata zaposlenih u javnom sektoru. Cilj za ovu godinu je smanjiti deficit na 8,1 odsto. Tanjug