SARAJEVO, BiH i njene institucije učestvuju u 3.073 parnična predmeta vrijedna 1,4 milijarde maraka, a samo prošle godine zbog različitih propusta tužene su 915 puta.
Najviše tužbi “zaradili” su Ministarstvo odbrane i Granična policija BiH.
Navedeno je to u izvještaju o radu Pravobranilaštva BiH za 2012. godinu, gdje se navodi da je MO lani tužena 283 puta, dok je protiv Granične policije pokrenuto 179 tužbi.
Na trećem mjestu po broju tužbi je Ministarstvo finansija i trezora sa 153, a protiv BiH je podneseno 110 tužbi.
– Uprava za indirektno oporezivanje tužena je 49 puta, Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) 31, Savjet ministara 22, Obavještajno-bezbjednosna agencija 14, Direkcija za koordinaciju policijskih tijela 13, a Ministarstvo bezbjednosti šest puta – navedeno u izvještaju.
Sud i Ministarstvo inostranih poslova tuženi su po pet, a Tužilaštvo i Visoki sudski i tužilački savjet po četiri puta.
U korist BiH i institucija riješena su 1.332 predmeta vrijednosti 22,3 miliona maraka, 132 predmeta vrijednosti 24,4 miliona riješena su povlačenjem tužbe od strane tužilaca ili na drugi način, dok je 61 predmet vrijedan 1,7 miliona KM riješen u korist tužilaca.
Član Ustavnopravne komisije Predstavničkog doma Parlamenta BiH Petar Kunić rekao je da veliki broj tužbi pokazuje nestručnost zaposlenih u institucijama BiH.
– Uprava nije obrazovana, nestručna je, neefikasna i neprofesionalna, i pod okriljem je politike. To su osnovni razlozi zašto imamo slabe rezultate institucija i veliki broj tužbi protiv njih – rekao je Kunić i dodao da se zakonskim propisima treba predvidjeti utvrđivanje naknade štete koja je nanesena državi.
– Gotovo svi zakonski propisi u vezi sa upravom i radom zajedničkih institucija su nedovršeni. Svake godine vidimo rastrošnost, mnoga ministarstva su uvučena u kriminal, a nema sankcija. Sve to govori da pravna država ne funkcioniše – istakao je Kunić.
Nacionalna struktura
U Pravobranilaštvu BiH među nosiocima pravobranilačke funkcije ima pet Bošnjaka, tri Hrvata i dva Srbina, dok je u administraciji zaposleno četvoro Bošnjaka, dvoje Hrvata i troje Srba.Glas Srpske