BEOGRAD – U prvih nekoliko dana, od kada je Hrvatska primjenjivala veće takse na poljoprivredne proizvode, pričinjena je šteta od nekoliko desetina hiljada evra, rekao je direktor Sektora Privredne komore Srbije za ekonomske odnose sa inostranstvom Nenad Đurđević.
On kaže da je hrvatska mjera o povećanju taksi bila “kratkog daha” i ističe da jednostrane mjere nikom u regionu ne donose dobro.
“To je loša poruka. Posao i biznis zahtevaju stalnost i procedure koje su jasne, a ove promene izazivaju povlačenje kapitala, što nije dobro”, naglasio je Đurđević za RTS i istakao da su izvoznici odustajali od izvoza robe.
On navodi da nedostaje koordinacija resornih ministarstava u regionu i da postoji velika međuzavisnost privreda, bilo u investicijama, bilo u robnoj razmjeni.
“Poljoprivreda je važan dio u svim državama regiona”, napomenuo je Đurđević.
On smatra da je regionu potrebna harmonizacija procedura i usaglašavanje sertifikata relevantnih insititucija koji će važiti za cio zapadni Balkan jer je privrednicima važno da imaju predvidivo stanje.
Hrvatska je od ponoći počela sa primjenom jučerašnjeg dogovora o taksama, što na graničnom prelazu između Srbije i Hrvatske Bajakovo–Batrovci nije stvorilo gužvu.
Ministarstvo poljoprivrede Hrvatske juče je smanjilo takse na poljoprivredne proizvode sa 270 na 12,6 evra, nakon negodovanja susjednih zemalja pogođenih hrvatskim mjerama.
Hrvatska je ranije proširila spisak voća i povrća koje mora da prođe fitosanitarni nadzor na granici ako dolazi iz trećih zemalja, u koje se ubraja i Srbija i određene su 22 puta veće takse, koje su iznosile oko 270 evra.
Mjera se odnosila na 168 zemalja, ali su njome najviše pogođene države regiona.
Srna