SARAJEVO, Međunarodne finansijske institucije snizile su prognoze ekonomskog rasta BiH za ovu godinu i upozoravaju da neblagovremeno konstituisanje vlasti može imati uticaja na dalji ekonomski oporavak.
Međunarodni monetarni fond revidirao je procjene ekonomskog rasta BiH za 2011. godinu sa tri na 2,2 procenta.
“Ova promjena odražava negativniju procjenu rasta domaće potražnje i investicija u 2011. godini. Izvoz se dobro ponaša, potpomognut poboljšanjima u vanjskom okruženju. Međutim, nije izvjesno da će ekonomski rast u bliskoj budućnosti biti izražen u svim sektorima. Pretpostavljamo da će domaća potražnja ostati na niskom nivou zbog stagniranja plaća, nepovoljnih kratkoročnih perspektiva zapošljavanja, zaustavljenog kreditnog rasta i kontinuirane fiskalne konsolidacije”, objašnjava Milan Cuc, rezidentni predstavnik MMF-a u BiH.
Dodaje da ubrzano formiranje zakonodavne i izvršne vlasti može pomoći u smanjivanju neizvjesnosti i omogućiti vlastima da nastave posao i ubrzaju reforme kako bi radile na rješavanju gorućih problema.
“Na ovaj način bi se mogle poboljšati perspektive za veće poslovne investicije i ekonomski oporavak”, kaže Cuc.
U Svjetskoj banci navode da su njihove procjene u skladu sa MMF-ovima i ne očekuju da bi rast u 2011. mogao biti veći od tri posto. “Vanjska potražnja – naročito iz Evrope – potiče rast u BiH vođen izvozom, ali domaća potražnja za sada ostaje deprimirana”, obrazlaže Marko Mantovaneli, šef Ureda Svjetske banke za BiH.
Dodaje da spora uspostava vlasti može imati odraza na ekonomske perspektive BiH.
“Rješavanje izazova sa kojima se zemlja suočava, posebno u postkriznom periodu, zahtijeva da vlasti sa jasnom vizijom budu uspostavljene. Što više vremena bude prolazilo, više će se problema gomilati i biće ih teže rješavati. Nadamo se da će se vlasti formirati što prije, i potom odmah početi razmišljati o rješavanju nekih od hitnih izazova s kojima se zemlja suočava”, ističe Mantovaneli.
Centralna banka BiH procijenila je da će rast BiH biti tri posto, ali pod pretpostavkom da se vlasti formiraju do kraja februara, dok je Direkcija za ekonomsko planiranje BiH, a tu prognozu usvojilo je nedavno i Vijeće ministara BiH, predviđa nešto optimističniji rast od 3,2 posto.
Igor Gavran iz Sektora za makroekonomski sistem Spoljnotrgovinske komore BiH, smatra da je rast realno očekivati, ali da ne može reći u kojem procentu.
“Da će rasta biti najavili su vodeći izvoznici koji očekuju povećanje obima posla, a realna je i realizacija nekih strateških projekata, poput izgradnje novih dionica autoputa”, kaže Gavran.
I on upozorava da će ekonomski izgledi BiH ovisiti od formiranja vlasti.
“Ne zato što se od novih vlasti očekuju spektakularni potezi, nego stoga što postojeće vlade u tehničkom mandatu ne mogu da donose strateške odluke”, objašnjava Gavran i upozorava da su na čekanju ulaganja u infrastrukturu, privatizacija i drugi poslovi.
Poseban problem, posebno u Federaciji, može biti blokiranje isplata iz budžeta zbog neformiranja nove vlade, a što, ukoliko potraje više mjeseci, može uticati na smanjenje javne potrošnje, a na taj način indirektno i na pad BDP-a.
“Što se vlast bude kasnije formirala, biće niža stopa ekonomskog rasta”, zaključuje Gavran uz opasku da je ipak bitnije dobiti kvalitetnu vladu pa i sa zakašnjenjem, nego na vrijeme onu koja neće dobro raditi.
Domaći optimizam
“Očekivani ekonomski rast u EU od 1,8 posto te nastavak njegovog trenda u 2011. godini trebalo bi prvi put da se značajnije odrazi na izvoz i inostrane prilive novca. Osim toga, u 2011. očekuje se i početak oporavka investicija nakon dvije godine pada. Sve ovo trebalo bi da predstavlja prvi ozbiljniji pomak domaće potražnje i uvoza, pa bi prvi put nakon dvije godine BiH trebalo da zabilježi nešto značajniji ekonomski rast od 3,2 posto”, piše u Ekonomsko-fiskalnom programu BiH 2011 – 2013, koji je nedavno usvojilo Vijeće ministara. Nezavisne novine