LONDON, Napredak u reformisanju bankarskog sektora i sprečavanju nove finansijske krize suviše je spor i ugrožava ga snažno lobiranje, upozorila je direktorka Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), Kristin Lagard, na konferenciji o ekonomskoj uključenosti u Londonu.
Lagard navodi da banke sada imaju više kapitala nego što su imale uoči finansijske krize, kada su poreski obveznici morali da spašavaju bankarski sektor, prenosi Rojters.
Iako je zadatak reformisanja banaka složen, napredak takođe koči snažno lobiranje, dodaje direktorka MMF-a.
“Veliki propust je što problem banaka koje se smatraju prevelikim da bi propale, još nije riješen”, rekla je Lagard, osvrćući se na vjerovanje tržišta da će vlade reagovati i spasiti najveće banke da bi izbjegle haos do kakvog je došlo nakon kolapsa američke banke “Liman braders” iz 2008.
Lagard je pozvala regulatore širom svijeta da dogovore okvir za gašenje velikih banaka u problemima. “To je rupa u finansijskoj arhitekturi i za njeno popunjavanje potrebno je da zemlje stave globalnu finansijskiu stabilnost ispred svojih lokalnih problema”, poručila je ona.
Direktorka MMF-a je navela da se ponašanje finansijske industrije nije mnogo promijenilo nakon krize iz 2008, a promjene koje se dešavaju nisu dovoljno duboke. “Industrija još uvijek više cijeni kratkoročni profit nego dugoročnu razboritost, današnje bonuse nego sutrašnje veze”, navodi Lagard, dodajući da je, nakon brojnih skandala koji su posljednjih godina potresali bankarski sektor, njemu potrebna snažnija etika.
“Poslije skandala sa namještanjem Libora i deviznih kurseva i pranjem novca, potrebni su integritet i odgovornost da bi se povjerenje vratilo”, rekla je ona. Tanjug