SARAJEVO, Direktor Ekonomskog instituta u Sarajevu Anto Domazet smatra da će primjena Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH i EU značajno doprinijeti rastu konkurentnosti privrede BiH. ”To se zasniva na nekoliko faktora, a kao prvo, ukidanjem carina na niz industrijskih proizvoda već od 1. januara sljedeće godine, posebno repromaterijala, dovešće do pozitivnog efekta snižavanja troškova kompanija i stvaranja njihove veće konkurentnosti”, rekao je Domazet u intervjuu za ”Večernji list”, izdanje za BiH.
On je naveo da je drugi indirektni efekat Sporazuma sa EU podizanje nivoa atraktivnosti BiH za strane ulagače, dok se treći odnosi na aktiviranje dijela CEFTA – sporazuma koji govori o takozvanoj dijagonalnoj kumulaciji porijekla proizvoda.
”Tada će se uvozni sadržaji koje kompanije iz BiH budu ugrađivale uvozom iz zemalja EU tretirati kao domaći proizvodi i to će biti osnova za domaće porijeklo proizvoda, bez obzira što je u njemu ugrađena suspstanca iz zemalja EU”, precizirao je Domazet.
On je izrazio bojazan da bi se BiH tokom primjene Sporazuma mogla suočiti sa problemima isključivo političke prirode, naročito na planu izgradnje i jačanja institucionalnih kapaciteta BiH, te ustavne reforme.
Domazet je upozorio da je poljoprivreda jedna od neuralgičnih tačaka privrede BiH u odnosu na evropsku ekonomiju.
Prema njegovoj ocjeni, BiH može postati ”eldorado” za proizvodnju organske hrane, za kojom u EU postoji velika potražnja.
”Upravo je to temelj za dobru zaradu u budućnosti, naravno, uz prethodna ulaganja i određenu stategiju”, naglasio je Domazet.
On je istakao da energetski sektor ima velike komparativne prednosti, koje bi trebalo pretvoriti u konkurentske prednosti.