BEOGRAD, Predsjednik Privredne komore Srbije (PKS) Željko Sertić i predsjednik Federacije trgovinskih komora Iraka Džafar Al Hamdani potpisali su juče Sporazum o poslovnoj saradnji dvije asocijacije u cilju unapređenja ekonomskih odnosa i efikasnije saradnje privrednika.
Ekonomski odnosi Srbije i Iraka zaostaju za realnim mogućnostima i uloga komora je da ih prodube i unaprijede. Dvije zemlje mogu da ostvare raznovrsne oblike dugoročne saradnje, rekao je Sertić, istakavši građevinarstvo i sektor malih i srednjih preduzeća kao posebno atraktivne za kooperacije privrednika.
PKS je spremna da još intenzivnije sarađuje, ne samo sa nacionalnom komorom Iraka, već i sa komorama iz svih provincija.
Al Hamdani je istakao da Irak otvara ogromne mogućnosti za prisustvo i pozicioniranje srpskih kompanija na tom tržištu.
Pri kraju je, kako je rekao, tranzicija iračke ekonomije, privatni sektor ima želju da se aktivira.
Sve trgovinske komore u Iraku spremne su da pronađu adekvatnog partnera srpskim kompanijama zainteresovanim za plasman svoje robe na iračko tržište, prenio je Al Hamdani.
Predsjednik Federacije trgovinskih komora Iraka pozvao je delegaciju PKS da, sa predstavnicima kompanija, posjete Irak i upoznaju se sa ekonomskim potencijalima te države.
Irački budžet za ovu godinu je 140 milijardi dolara i velika su sredstva predviđena za izgradnju infrastrukture.
Do 2017. godine, po petogodišnjem planu Vlade Iraka, za infrastrukturne projekte namijenjeno je 450 milijardi dolara. Predviđene su izgradnja vodovoda i kanalizacionih sistema, bolnica, luka, autoputeva, aerodroma, graničnih prelaza. U svim tim sektorima, kako je istaknuto, ima mjesta i za srpske kompanije.
Nakon potpisivanja Sporazuma o poslovnoj saradnji, u Privrednoj komori Srbije održan je sastanak predstavnika komore Iraka i poslovnih ljudi desetak kompanija iz Srbije na kome su razmotreni konkretni oblici saradnje.
Srbija je prošle godine u Irak izvezla robu vrijednu 17,5 miliona dolara, a uvezla proizvode za 17.000 dolara, što je po obimu i vrijednosti razmjene daleko ispod zadovoljavajućeg.
U Bagdadu su se registrovale dvije srpske kompanije – Energoprojekt i Institut Kirilo Savić, koji je već dobio neke manje poslove, a nekoliko srpskih preduzeća je dobilo poslove u regionu Kurdistana. Tanjug