PEKING, Ministar za ekonomiju Mlađan Dinkić i kineski ministar trgovine Čen Deming potpisali su sporazum o ekonomskoj i tehnološkoj saradnji u oblasti infrastrukture.
Ceremoniji u zgradi kineskog parlamenta prisustvovali su predsjednik Srbije Boris Tadić i predsjednik Kine Hu Đintao. Prethodno su se predsjednici Boris Tadić i Hu Đintao saglasili da produbljivanje prijateljskih odnosa i uspostavljanje strateškog partnerstva predstavlja zajedničku težnju dva naroda i da je to od suštinskog interesa za obe države.
U zajedničkoj izjavi nakon sastanka navodi se da su dvojica predsjednika postigla široki konsensus o daljem jačanju saradnje Srbije i Kine u raznim oblastima, kao i o međunarodnim i regionalnim pitanjima od zajedničkog interesa.
Sporazumom o strateškoj saradnji Kina će postati ključni partner Srbije u Aziji, rekao predsjednik Srbije u Pekingu na zasjedanju Trgovinsko-investicionog foruma. On pozvao kineske kompanije da ulažu u Srbiju i založio se za unapređenje ekonomskih odnosa Srbije i Kine.
“Naša Vlada je spremna da kineskim građevinskim kompanijama omogući infrastrukturne poslove u Srbiji u iznosu od milijardu evra. Samo u Beogradu planiramo da gradimo pet mostova preko Dunava i Save. Jedan od tih mostova most Zemun – Borča biće realizovan pomoću kredita kineske Eksim banke i uz angažovanje kompanija iz Kine” rekao je Tadić.
On je ocijenio da su ovo istorijski trenuci za Srbiju, sada kada Kina postaje njen ključni strateški partner na azijskom kontinentu i istakao da bi mnoge zemlje u svijetu danas rado mjenjale mjesto sa Srbijom i potpisale sa Kinom sporazum ovakvog značaja.
“Zadovoljan sam što imamo priliku da to učinimo, u trenutku kada se svjetska geopolitiška situacija mjenja i redefiniše”, rekao je Tadić, koji je naglasio da strateško partnerstvo Srbije i Kine proističe iz dugogodišnjeg prijateljstva dvije zemlje.
Prema riječima Tadića, ono je bazirano i na principijelnom stavu Srbije o ”jednoj Kini” i na podršci koju Kina daje naporima Srbije da, mirnim putem i poštujući međunarodno pravo, brani vlastiti integritet na Kosovu i Metohiji.
“Želim da naglasim da je Srbija u proteklim godinama imala tri stuba spoljne politike, Brisel, Vašington i Moskvu. Sada mogu sa izrazitim zadovoljstvom da potvrdim da je Srbija dobila i svoj četvrti oslonac – Peking”, poručio je Tadić.
“Zahvalni smo na principijelnoj podršci NR Kine naporima da očuvamo naš teritorijalni integritet i veoma cjenimo što je Kina podnjela svoje mišljenje Međunarodnom sudu pravde u Hagu oko ocjene legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova”, naglasio je Tadić i potvrdio da Srbija podržava politiku “jedne Kine” i da takav njen pristup neće biti promjenjen.
Tadić je podsjetio da je Srbija trajno opredjeljena za ulazak u porodicu modernih evropskih zemalja, za ubrzanje procesa evropskih integracija, kao i za sprovođenje reformi neophodnih da se njen pravni poredak i privredni sistem približe standardima EU.
“Centralni geopolitički položaj Srbije na Balkanu čini je mjestom saradnje svih zemalja našeg regiona”, dodao je Tadić,i napominjući da je Srbija jedina zemlja u Evropi koja ima ugovor sa EU, ali i sa Ruskom federacijom, Turskom, Bjelorusijom, kao i sa regionom CEFTA.