PRNJAVOR – Stečaj prnjavorskog „Ribnjaka“, koji je pokrenut prije četiri godine, u potpunoj je blokadi jer se još čeka odluka suda o tome čije ribnjak vlasništvo.
Stečajni upravnik „Ribnjaka“ Radomir Predojević za CAPITAL kaže da se trenutno ništa ne dešava niti se može dešavati u ovom postupku jer se čeka odluka o sporu koji je Pravobranilaštvo RS pokrenulo u vezi vlasništva nad imovinom ribnjaka.
Podsjećamo, nedugo nakon otvaranja stečaja u ovom preduzeću Pravobranilaštvo je pokrenulo spor tvrdeći da imovina „Ribnjaka“ nije mogla biti predmet privatizacije.
Predojević kaže da je „Ribnjak“ privatizovan 2010. godine, a Pravobranilaštvo sada preispituje da li je ta imovina mogla biti privatizovana.
„Suština je u tome da čekamo da se taj spor riješi. Okružni privredni sud u Banjaluci je naložio Republičkoj upravi za geodetske i imovinsko – pravne poslove Prnjavor da izvrši vještačenje i da kaže da li i koja imovina pripada RS, a koja „Ribnjaku“. Sve dok se to ne riješi, stečaj je zakočen i ništa se ne može ni prodavati niti dijeliti povjeriocima“, rekao je Predojević.
Kaže da u „Ribnjaku“ radi šest radnika koji ga održavaju s ciljem da se ne umanji vrijednost stečajne mase.
„Tamo više nema ribe. Izlov je prošle godine završen i čekamo da se taj spor riješi kako bi stečaj mogao da se nastavi i privodi kraju“, istakao je Predojević.
Stečaj nad prnjavorskim „Ribnjakom“ otvoren je polovinom 2020. godine, a njegov većinski vlasnik bila je kompanija „R&S“ company iz Prnjavora, Radojice Ratkovca.
Stečaj je otvoren nakon što su ovom preduzeću, čiji se ribnjaci prostiru na 870 hektara, duže vrijeme bili blokirani računi i ono nije izmirivalo svoje obaveze prema povjeriocima i državi.
Nakon otvaranja stečaja Pravobranilaštvo je pokrenulo spor u vezi vlasništva nad imovinom, a Viši privredni sud u Banjaluci je 28. juna 2021. godine presudu kojom se zabranjuje prodaja, otuđenje i davanje u zakup imovine “Ribnjaka” u stečaju, zbog čega do sada nije održana nijedna licitacija za prodaju ove imovine.
CAPITAL: M. Lj.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Privatizacija je izvršena i sve što je privatizovano pripada ribnjaku i treba da bude dio stečajne mase. Glupo je da se nakon dvadesetak godina netko dosjeti i preispituje da li je nešto moglo da se privatizuje. Ispitivanje da li je nešto moglo da se privatizuje trebalo je izvršiti pre same privatizacije a kad je privatizacija učinjena tad je kasno. Samo će opet stvoriti situaciju da netko ide sudskim putem ostvariti svoja prava a sigurno će ih ostvariti na međunarodnim sudovima. To će naravno izazvati nepotrebne troškove i opterećenja buđetu a sve zbog nečijih igara. Već se logički može zaključiti da će sve završiti na teret poreskih obaveznika-buđeta.