LONDON, Oporavak ekonomije u zoni evra je u avgustu blago usporen, dok su kompanije optimističnije kada je riječ o izgledima tokom narednih mjeseci.
Optimizam postoji uprkos razlikama u stopama rasta u pojedinačnim članicama, pokazali su objavljeni podaci finansijsko-informativne firme “Markit”.
Indeks aktivnosti u sektorima usluga i industrije (PMI) u evrozoni opao je u avgustu na 56,1 poen, sa 56,7 poena u julu, što je nešto veće smanjenje nego što se očekivalo.
PMI je, međutim, i dalje znatno iznad nivoa od 50 poena koji razdvaja rast od slabljenja i u skladu je sa kvartalnim rastom bruto domaćeg proizvoda u zoni evra od 0,7 odsto, nešto manjim od najvećeg rasta za tri godine u drugom kvartalu od jedan odsto.
Ovi pokazatelji govore da oporavak u evrozoni, za sada, teče bolje nego u SAD i da će do očekivanog usporavanja, kao posljedice budžetskih kresanja i slabije globalne tražnje, biti potrebno više vremena nego što se mislilo.
“Sve u svemu, smanjenje kompozitnog PMI u avgustu potvrđuje da je zona evra daleko od toga da bude imuna na usporavanje globalnog zamaha jačanja, čiji su glavni uzročnik SAD. Taj indeks, međutim, za sada i dalje govori o dovoljno dobrom rastu”, ukazao je analitičar kompanije “ING fajnenšel markets” Martin van Vliet.
Oporavak američke ekonomije je u drugom tromesječju primetno usporen, a ekonomisti očekuju da se zona evra u predstojećim kvartalima pridruži tom trendu, bez obzira na smanjenje izgleda za pojavu ponovne recesije.
Vlada Francuske je u petak smanjila svoju projekciju ekonomskog rasta u 2011. na dva odsto, približivši je prognozi ekonomista u privatnom sektoru, nekoliko dana nakon što je agencija za kreditne rejtinge “Mudis” upozorila da se Francuska i druge zemlje s vrhunskim rejtingom AAA približavaju gubitku tog rejtinga.
Evro je poslije objavljivanja indeksa PMI blago oslabio prema dolaru i ugovaran je po 1,2696 dolara, blizu petonedjeljnog minimuma od 1,2664 dolara, zabilježenog u petak.
Izvještaj “Markita” predstavlja još jednu potvrdu zabrinjavajuće razlike između jakog rasta u Francuskoj i Njemačkoj i stagnacije u drugim članicama zone evra.
Rast u njemačkom sektoru usluga je u avgustu bio najveći za tri godine, dok je u industrijskom sektoru, zavisnom od izvoza, oslabio, dok je u Francuskoj situacija bila obrnuta.
Stanje u ostalim članicama je, međutim, sumorno, istakao je analitičar “Markita” Rob Dobson.
Zvanični statistički podaci, objavljeni ranije ovog mjeseca, su pokazali anemičan rast španske ekonomije od 0,2 odsto u drugom kvartalu u odnosu na prvi, kao posljedicu velike nezaposlenosti, dok ekonomski rast u Italiji od 0,4 odsto nije bio mnogo veći.
U Njemačkoj je, međutim, rast istovremeno bio eksplozivan, od 2,2 odsto, ali uz znake usporavanja u pojedinim njemačkim kompanijama.
Najveći evropski proizvođač automobila “Folksvagen” je upozorio da njegovo poslovanje postaje “teško”, dok je američki “Ford” zabilježio pad prodaje u Evropi.
Izgledi rasta u SAD, koje su ušle u Veliku recesiju i iz nje izašle prije evropskih zemalja, su, pak, generalno sumorni.