BANJALUKA – Pokrivenost uvoza izvozom u spoljnotrgovinskom poslovanju Republike Srpske u prošloj godini bila je veća za 0,41 odsto u odnosu na 2019. godinu, dok je spoljnotrgovinski deficit smanjen za 93,968 miliona KM, navodi se u informaciji dostavljenoj Srni iz Ministarstva trgovine i turizma Srpske.
U informaciji, koja je usvojena na današnjoj sjednici Vlade Srpske, navodi se da je prošlogodišnja pokrivenost uvoza izvozom bila 75,74 odsto, dok je spoljnotrgovinski deficit iznosio 1,085 milijardi KM, uz konstataciju da je, zbog postojeće pandemije virusa korona u prošloj godini došlo do pada određenih pokazatelja, dok su ova dva pokazatelja imala pozitivna kretanja.
Srpska je u prošloj godini u odnosu na 2019. godinu imala smanjenje spoljnotrgovinskog prometa za 6,22 odsto, gdje je izvoz bio manji za 5,93 odsto, a uvoz manji za 6,43 odsto.
Sa EU je u prošloj godini Srpska imala 65 odsto od ukupne spoljnotrgovinske razmjene.
Glavni spoljnotrgovinski partneri Republike Srpske od država CEFTA u prošloj godini bili su Srbija, sa kojom je u okviru spoljnotrgovinske razmjene u okviru ove grupacije zemalja ostvareni obim bio 85,60 odsto, zatim Sjeverna Makedonija sa obimom razmjene od 6,22 odsto, Crna Gora sa 5,92 odsto razmjene.
U okviru zemalja iz CEFTA grupacije Srpska je u prošloj godini imala suficit u poslovanju sa Crnom Gorom i “UNMIK Kosovom”, dok je deficit ostvarila u razmjeni sa Srbijom, Sjevernom Makedonijom, Albanijom i Moldavijom.
Glavni spoljnotrgovinski partneri Republike Srpske od država izvan EU i CEFTA bili su Kina, Turska, Rusija i SAD.
Najzastupljenije tarifne glave kad je izvoz sa zemljama svijeta u pitanju su obuća, gornji dijelovi obuće i slični proizvodi i dijelovi istih, drvo i proizvodi od drveta, proizvodi od gvožđa i čelika, neorganski hemijski proizvodi, organska i neorganska jedinjenja plemenitih metala, metala rijetkih zemlji, radioaktivnih elemenata i izotopa.
Najzastupljenije tarifne glave kada je uvoz sa zemljama svijeta u pitanju su: nuklearni reaktori, kotlovi, mašine, aparati i mehanički uređaji, njihovi dijelovi, električne mašine i oprema i njihovi dijelovi, aparati za snimanje ili reprodukciju zvuka, televizijski aparati za snimanje ili reprodukciju slike i zvuka.
Tu su još i dijelovi i pribor za te proizvode, mineralna goriva, mineralna ulja i proizvodi njihove destilacije, bitumenske tvari i mineralni voskovi, plastične mase i proizvodi od plastičnih masa.
Povećanje obima spoljnotrgovinske razmjene, prvenstveno sa zemljama EU i CEFTA, te smanjenje deficita, trebalo bi i dalje da predstavlja prioritet spoljnotrgovinske razmjene Republike Srpske, naglašeno je u informaciji.
Ministarstvo trgovine i turizma, kako se dodaje, kontinuirano prati implementaciju sporazuma kao što su SSP, CEFTA, EFTA u Republici Srpskoj da bi se na vrijeme reagovalo u smislu predlaganja mjera za otklanjanje necarinskih i administrativnih barijera koje proizilaze iz sporazuma, radi bržeg i jednostavnijeg poslovanja u Srpskoj.
Ministarstvo trgovine i turizma takođe kontinuirano provodi aktivnosti na promovisanju potrošnje domaćih proizvoda, čime se pozitivno utiče na kretanje parametara spoljnotrgovinske razmjene.