SARAJEVO, U BiH je za prvih pet mjeseci ove godine ostvaren spoljnotrgovinski deficit od 2.635.077.918 KM, što je za 10,88 odsto više u odnosu na isti period prošle godine, podaci su Spoljnotrgovinske komore BiH.
U BiH je za prvih pet mjeseci ove godine ostvaren izvoz u vrijednosti 3.216.397.180 KM, što je 6,57 odsto manje nego u istom periodu prošle godine, dok je vrijednost uvoza iznosila 5.851.475.098 KM ili 0,56 odsto više u odnosu na isti prošlogodišnji period.
Ovako nepovoljne promjene rezultirale su smanjenjem pokrivenosti uvoza izvozom za 7,08 odsto, koji je za prvih šet mjeseci iznosio 54,97 odsto.
“Iako su veliki uticaj na ovako nepovoljne rezultate imale i vremenske nepogode u februaru i poremećaji u proizvodnji, komunikacijama i transportu robe njima uzrokovani, suštinski je riječ o nastavku višemjesečnog nepovoljnog trenda, uzrokovanog pogoršanjem cjelokupne ekonomske situacije”, rekao je analitičar za makroekonomski sistem STK BiH Igor Gavran.
On je na konferenciji za novinare istakao da negativni efekti iz februara imaju dugoročne posljedice za dio poljoprivredne proizvodnje, ali su najveća pogoršanja spoljnotrgovinske razmjene ostvarena u sasvim drugim sektorima.
Prema njegovim riječima, najznačajniji spoljnotrgovinski partneri BiH u ovom periodu ostale su pojedine članice CEFTA 2006, prije svega, susjedne zemlje i EU.
Prema grupama zemalja, najznačajniji spoljnotrgovinski partner je EU – 59,58 odsto izvoza i 48,28 odsto uvoza, dok se pojedinačno kao vodeća tržišta izdvajaju Njemačka, Hrvatska, Italija, Srbija i Slovenija.
Na vodećim izvoznim tržištima izvoz je povećan samo u Njemačkoj za 4,50 odsto i Austriji za 1,07 odsto, dok je na svim ostalim smanjen u rasponu od 5,30 odsto u Italiji do 26,61 odsto u Srbiji.
“Pokrivenost uvoza izvozom u spoljnotrgovinskoj razmjeni s vodećim partnerima je znatno umanjena, uz posebno zabrinjavajuće pogoršanje s Njemačkom, jednim od rijetkih tržišta gdje je BiH kontinuirano ostvarivala suficit”, rekao je Gavran.
Ukupna pokrivenost uvoza izvozom sa EU iznosila je 67,83 odsto, a sa CEFTA 2006 bila je 56,98 odsto, dok je najniži nivo ostvaren u trgovini sa takozvanim ostalim zemljama, odnosno nepreferencijalnim tržištima.
“Ovi pokazatelji potvrđuju važnost slobodne trgovine i upućuju na potrebu boljeg korištenja preferencijalnih aranžmana na tržištima izvan CEFTA 2006 i EU, kao što su Turska i Iran, te države koje nam omogućavaju olakšice iz Opšteg sistema povlastica /GSP/, poput SAD”, napomenuo je Gavran.
On je upozorio da se posebno dramatičan pad izvoza dogodio u trgovini električnom energijom, čija vrijednost je smanjena za čak 150.014.136 KM, odnosno 68,08 odsto, uz dodatno povećanje vrijednosti uvoza za 27.481.674 KM, odnosno 56,50 odsto.
“Time je iz kontinuiranog izrazitog suficita, BiH prešla u deficit u trgovini električnom energijom, što je zaista nepojmljivo, s obzirom na energetske potencijale i raspoložive proizvodne kapacitete”, naglasio je Gavran.
Slične posljedice imalo je i drastično smanjenje izvoza koksa i polukoksa, za čak 102.678.135 KM, odnosno 74,78 odsto.
“Samo ova pogoršanja, uz istovremeno znatno povećanje vrijednosti uvoza sirove nafte i naftnog gasa, rezultirala su umanjenjem spoljnotrgovinskog salda od skoro 400 miliona KM”, naveo je Gavran.
Prema njegovim riječima, pokazatelji spoljnotrgovinske razmjene BiH ostvarene u prvih pet mjeseci 2012. godine ne daju povoda za optimizam, jer i ublažavanje još izraženijeg negativnog trenda s početka godine ukazuje na stagnaciju, a ne oporavak.
Gavran je konstatovao da, bez poboljšanja uslova poslovanja, koji su “domaći” problem, te pristupa novim tržištima, ni spoljnotrgovinska razmjena ni drugi ekonomski pokazatelji u BiH ne mogu se značajnije poboljšati.
Ove i ovakve godine, upozorio je Gavran, uskoro bi se mogli s nostalgijom sjećati, ukoliko sve skorija promjena spoljnotrgovinskog režima s Hrvatskom bude značila i dugoročni gubitak ovog tržišta. Srna