SARAJEVO – Vanjskotrgovinski deficit BiH za prvih 11 mjeseci ove godine je 7,2 milijarde KM, kazao je juče Zdenko Milinović, direktor Agencije za statistiku BiH.
Istakao je da je izvoz robe iz BiH u inostranstvo u prvih 11 mjeseci bio vrijedan 5,5 milijardi KM, dok je uvoz iznosio 12,7 milijardi KM, te je pokrivenost uvoza izvozom 43,2 odsto.
“Ovakvo stanje prisutno je jer je poslije rata proizvodnja niža, a konkurentnost zemlje na vanjskim tržištima nije zadovoljavajuća. Ali, prisutan je stalni trend rasta izvoza”, smatra Milinović.
U ovoj agenciji su naveli da je najveće učešće u izvozu imala oblast proizvodnje metala, a u uvozu oblast proizvodnje hrane i pića.
“Najviše je izvoženo u Hrvatsku, i to u vrijednosti milijardu KM, te u EU, gdje je izvoz bio 3,2 milijarde KM. To su tržišta iz kojih se najviše i uvozilo. Uvoz iz Hrvatske bio je 2,2 milijarde KM, a iz EU šest milijardi KM”, rekao je Milinović. Govoreći o platama, kazao je da je u oktobru ove godine prosječna mjesečna neto plata iznosila 661 KM, što je za 10,4 odsto više u odnosu na isti mjesec prošle godine.
“Prosječna bruto plaća iznosila je 978 KM i u odnosu na isti mjesec prošle godine viša je za 10,1 odsto”, rekao je Milinović.
Dodao je da je u oktobru u BiH bilo zaposleno 679.236 osoba, najviše u hotelima, restoranima i trgovini, dok je nezaposleno 620.014 osoba, te stopa nezaposlenosti iznosi 43,4 odsto.
Za prvih deset mjeseci ove godine zabilježeno je 497.247 dolazaka turista, od čega oko 266.000 stranih, a u oktobru turisti su u prosjeku imali 2,3 noćenja po dolasku.
Prema podacima agencije, povećan je broj srednjih škola, odjeljenja i nastavnika u školskoj 2006/2007. godini u odnosu na prethodnu, ali je bilo oko 1.600 učenika manje.
Inflacija u novembru 1,1 odsto
Inflacija u novembru u odnosu na oktobar bila je 1,1 odsto, dok su u odnosu na isti mjesec prošle godine cijene bile veće za 4,1 odsto, rekao je Zdenko Milinović, direktor Agencije za statistiku BiH. Dodao je da su u novembru u odnosu na oktobar cijene prevoza porasle za 2,6 odsto, hrane, bezalkoholnih pića i ugostiteljskih usluga za 1,7 odsto, obrazovanja za 0,9 odsto, a za 0,1 odsto rasle su i cijene alkoholnih pića, duhana, stanovanja, vode, struje, plina…
“Veliki porast cijene prijevoza prouzrokovan je rastom cijena goriva. Cijena maslaca porasla je za gotovo 12 odsto, jestivog ulja za gotovo deset odsto, krastavaca za oko 27 odsto, paprika za 19 odsto, patlidžana za 36 odsto, a grožđa za 16,5 odsto”, kazao je Milinović.
Dodao je da je od jula do novembra maslac poskupio za skoro 75 odsto, jestivo ulje za 47 odsto, a hljeb za 8,3 odsto.