BEOGRAD, Ukupan spoljni dug Srbije na kraju januara iznosio je 22,99 milijardi evra, što je za 3,3 odsto manje nego u decembru prethodne godine, ali i za 0,9 odsto više nego u posljednjem mjesecu 2009, navedeno je u novom biltenu beogradskog Instituta za tržišna istraživanja (IZIT).
Smanjenje spoljnog duga Srbije na mjesečnom nivou sezonski je uobičajeno, jer u januaru dolazi do izmirivanja kreditnih obaveza, prije svega poslovnih banaka, koje su se u decembru zaduživale kako bi izašle u susret pojačanoj tražnji za kreditima u pretprazničnoj groznici, ali i preduzeća koja su ranije ulazila u kreditne aranžmane, naveli su stručnjaci IZIT.
Tako je spoljni dug privatnog sektora krajem januara 2011 iznosio 13,97 milijardi evra i za pet odsto je bio manji nego mjesec dana ranije, a za čak 10,2 odsto manji u odnosu na stanje iz decembra 2009.
Nasuprot tome, spoljni dug javnog sektora je sa iznosom od 9,02 milijarde evra u januaru ove godine, mada za 0,6 odsto manji nego u decembru 2010, ipak za čitavih 24,7 odsto viši u odnosu na stanje iz posljednjeg mjeseca 2009.
Dakle, na mjesečnom nivou, nije došlo do dodatnog zaduživanja države, što je samo jedan kratkoročan predah, koji će sasvim izvjesno već tokom februara biti narušen, čime će se nastaviti zakonomjernost trenda rasta spoljnog duga koji indukuje javni sektor.
Ova zakonomjernost trenda javnog sektora prijeti da zemlju dovede u poziciju
Proporcija spoljni dug – ukupan izvoz roba i usluga ukazuje da je ukupan spoljni dug za skoro 2,4 puta veći od ukupnog plasmana roba i usluga na inostrano tržište, a granica visoke zaduženosti je 2,2 puta, tako da taj pokazatelj nedvosmisleno upućuje na zaključak da je Srbija, ipak, već u toj zoni visoke zaduženosti.
U strukturi ukupnog spoljnog duga, primjetno je jačanje udjela javnog nauštrb privatnog sektora. Tanjug