BANJALUKA, Spoljni dug BiH na kraju trećeg kvartala ove godine iznosio je 6,9 milijardi maraka i u odnosu na kraj prošle godine veći je za 300 miliona KM, pokazuju podaci Centralne banke BiH.
Prema podacima CB BiH, spoljni dug je na kraju prošle godine iznosio 6,6 milijardi maraka, na kraju 2010. godine bio je 6,2 milijarde, dok je na kraju 2009. godine iznosio 5,2 milijarde KM. Najveća dugovanja BiH ima prema Svjetskoj banci, Evropskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD), Evropskoj investicionoj banci, Međunarodnom monetarnom fondu i drugim međunarodnim finansijskim institucijama.
U Izvještaju o izvršenju budžeta institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za devet mjeseci ove godine koji je Savjet ministara BiH usvojio prošle sedmice navodi se da je BiH u prvih devet mjeseci ove godine vratila 227,2 miliona KM spoljnog duga.
– Od toga se na otplatu glavnice odnosi 153,14 miliona KM ili 67,4 odsto, a na otplatu kamate, servisnih i drugih troškova 74,06 miliona KM ili 32,6 odsto ukupno plaćenog iznosa – navodi se u izvještaju i dodaje da se na izmirene obaveze FBiH odnosi 140,51 miliona KM, na obaveze RS 84,85 miliona KM, Brčkog 110.000 KM, te institucija BiH 1,73 miliona KM.
Direktor Instituta za edukaciju u Spoljnotrgovinskoj komori BiH Duljko Hasić je istakao da se spoljni dug BiH približio iznosu od sedam milijardi maraka, te da će BiH, ukoliko nastavi da se zadužuje ovakvim tempom, zapasti u dužničko ropstvo.
– Rapidno se povećava iznos spoljnog duga jer BiH nema odgovarajući plan zaduživanja i usmjeravanja tih sredstava. Ovakav tempo zaduživanja apsolutno je neodrživ. Prije samo tri godine BiH je spadala u red nisko zaduženih zemalja, pa smo od 2009. prešli u srednje zadužene, međutim sada idemo prema visoko zaduženim zemljama – kazao je Hasić.
On je istakao da udio duga u BDP-u ne može biti mjerodavan pokazatelj zaduženosti za manje razvijene zemlje.
– Visoko razvijene zemlje koje dio zaduženja usmjeravaju u razvojne svrhe mogu sebi dozvoliti taj luksuz, ali to je kod BiH potpuno drugačije, jer sva zaduženja idu za javnu potrošnju – naglasio je Hasić i dodao da se BiH zadužuje po potpuno nepovoljnim uslovima.
BDP
Hasić je naglasio da je nedopustiva politika koja prijeti da preraste u hroničnu bolest zaduživanja.
– Nema usmjeravanja sredstava u razvojne svrhe da bi se stvorila nova vrijednost. Plan je za iduću godinu da stopa rasta BDP-a bude 0,8 odsto. To znači da bismo u idućoj godini morali da imamo od 500 do 600 miliona stranih investicija. Međutim, postavlja se pitanje da li je to moguće ako smo u ovoj godini imali svega 56 miliona KM stranih ulaganja – rekao je Hasić. Glas Srpske