SARAJEVO, Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić zatražio je od Ministarstva finansija i trezora BiH da tehnički realizuje zakonom propisane obaveze u pogledu servisiranja spoljnog duga, a u interesu BiH i očuvanja njenog kredibiliteta, koji u ovom segmentu do sada nikada nije bio ugrožen.
U pismu ministru finansija Draganu Vrankiću, Špirić je naveo da se servisiranje ino duga zasniva na ratifikovanim međunarodnim sporazumima u skladu sa Ustavom BiH i postojećim zakonodavnim okvirom na nivou BiH i na nivou entiteta.
“U konkretnom slučaju radi se o izvršavanju međunarodnih obaveza BiH koje proističu po osnovu servisiranja spoljnog duga alociranog na entitete”, navodi se u pismu u koje je Srna imala uvid.
Špirić je naglasio da je ova problematika sistemski regulisana, i to putem četiri zakona na nivou BiH – Zakona o zaduživanju, dugu i garancijama, Zakona o sistemu indirektnog oporezivanja, Zakona o jedinstvenom računu i raspodjeli prihoda i Zakona o finansiranju institucija BiH, kao i putem entitetskih zakona kojima se reguliše pitanje zaduživanja i servisiranja duga te entitetskim zakonima kojima se reguliše usvajanje i izvršenje budžeta.
“Svi zakoni koji regulišu ovu obast su konzistentni i međusobno povezani, a čitav sistem garantuje uredno izvršavanje međunarodnih obaveza BiH, čak i u slučaju da entiteti nemaju dovoljno sredstava za servisiranje obaveza. U tom smislu je i u Zakonu o finansiranju institucija BiH, u dijelu koji reguliše privremeno finansiranje, posebno navedeno da će se plaćanje ino duga vršiti u skladu sa dospijećem obaveza (član 11. stav 3) i u slučaju kada nije usvojen budžet za tekuću godinu”, navodi se u pismu.
Špirić je podsjetio da su, takođe, postojećim zakonima jasno definisani tehnički postupci koje moraju preduzeti entitetska ministarstva finansija, Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) i Ministarstvo finansija i trezora BiH kako bi sredstva za servisiranje ino duga bila raspoloživa u momentu dospijeća obaveza i kako bi Centralna banka u ime BiH blagovremeno izmirila obaveze.
On je napomenuo da se tu radi o servisiranju ino obaveza iz 2012. godine, da postoje otplatni planovi koji su dostavljeni Upravi za indirektno oporezivanje (UIO), da Uprava u skladu sa Zakonom o jedinstvenom računu i raspodjeli prihoda i na osnovu primljenih otplatnih planova umanjuje sredstva za finansiranje entiteta i direktno vrši prenos sredstava za servisiranje ino duga na poseban račun u Centralnoj banci BiH, pa je pozivanje na Budžet institucija BiH za 2011. godinu kao osnov za servisiranje ino duga apsolutno bespredmetno.
“Uzimajući sve ovo u obzir, jasno je da sistem finansiranja ino duga funkcioniše, jer su primjenom postojećeg zakonodavstva namjenska sredstva obezbijeđena i raspoloživa su na računu za serivisiranje ino duga kod Centralne banke BiH, što pokazuje da su entiteti, odnosno BiH kreditno sposobna, solventna i likvidna, ali da je problem u neblagovremenom izvršavanju obaveza pojedinih institucija”, navodi se u pismu.
Špirić je pismo dostavio i Parlamentarnoj skupštini BiH, Predsjedništvu BiH, Centralnoj banci BiH, vladama Republike Srpske i Federacije BiH, te Kancelariji EU u BiH i OHR-u. Srna