SARAJEVO, Ministar finansija i trezora BiH Nikola Špirić upozorava da BiH nije treći entitet, već su entiteti dijelovi BiH, i naglašava da više para na državnom nivou ne znači i više države.
”Državni budžet je neuporediv sa entitetskim budžetima, jer on služi samo za plaćanje ogromne administracije, s obzirom da više od 50 odsto budžeta ide na plate zaposlenih u državnoj službi, a ostalo na troškove odvojenog života, dnevnice, putovanja, topli obrok itd. i sasvim je jasno da ove troškove moramo smanjivati”, rekao je Špirić.
”Ne bih volio da ovaj budžet posvađa ljude u BiH koji se bave politikom, i ne bih volio da posvađa Banjaluku i Sarajevo, jer za to nema nikakvih razloga. Mislim da smo donoseći nacrt budžeta za ovu godinu učinili dobru stvar, jer smo jednostavno ispoštovali fiskalni okvir kao dogovor šest političkih lidera, što je dobilo i saglasnost Fiskalnog savjeta BiH”, naglasio je Špirić.
On je poručio da u BiH konačno treba da se raščisti sa pogrešnim mišljenjima da ”više para na državnom nivou znači i više države”.
”Građani u Konjicu, Trebinju, Tuzli, Banjaluci ili bilo gdje u BiH hoće jeftinu i efikasnu državnu službu. Zašto bi je oni voljeli ako to ne bude tako i zašto bi trebalo da budu odani državi koja ne radi u njihovom interesu” – pita Špirić.
On se čudi “političkom autizmu koji stanuje u jednom dijelu političke elite u Sarajevu” i ističe da je to antidržavna politika, čiji protagonisti moraju da shvate da država nije treći entitet.
“Ponekad imam osjećaj da u ovom gradu (Sarajevu) stanuje ne samo nakaradna politika, nego i nakaradna logika”, ističe Špirić.
On je podvukao da je na bazi odluke Fiskalnog savjeta BiH veoma brzo predožen Nacrt budžeta za ovu godinu čiji je okvir 950 miliona KM, uz zahvatanje indirektnih poreza od 750 miliona.
”To je obezbijedilo rast budžeta od oko pet odsto i mislim da je BiH jedna od rijetkih zemalja u okruženju čiji budžet raste. Takođe, smatram da je budžet za ovu godinu, u ovoj fazi dovoljno restriktivan i da obezbjeđuje makroekonomsku stabilnost u naredne tri godine” – naveo je Špirić i zaključio:
“Siguran sam da prilikom realizacije ovog budžeta nijedna vitalna funkcija BiH neće biti ugrožena niti će biti usporen njen evroatlantski put.
On je kao netačne odbacio sve spekulacije i primjedbe o malim platama na nivou institucija BiH, uz objašnjenje da su one za srodne kategorije zaposlenih veće nego na nivou entiteta, mada i na tom nivou postoje drastične razlike.
Špirić je podsjetio da je Ministarstvo finansija i trezora BiH za veoma kratko vrijeme pripremilo, a Savjet ministara BiH usvojio, budžet institucija BiH za prošlu godinu na nivou izvršenja od 905 miliona KM, sa prenesenih više od 30 miliona KM. ”Nažalost, platili smo kamate za neizvršavanje obaveza prema inostranim povjeriocima, što je nanijelo veliku štetu BiH”, potvrdio je on.
Špirić je kao laž i podmetanje okarakterisao priče da entitetski budžeti rastu na uštrb budžeta institucija BiH: ”Ono o čemu se mi sa entitetima dogovaramo na nivou Fiskalnog savjeta BiH jeste raspodjela sredstava iz indirektnih poreza. Za prošlu godinu BiH je dobila 685 miliona KM, a za ovu godinu planirano je 750 miliona, što je rast od 65 miliona KM.
“Okvir je dakle bio 905, a sada je 950 miliona KM. To znači da nije tačno da je država blokirana jer raste njen budžet. BiH će razliku od 750 do 950 miliona KM nadoknaditi svojim direktnim prihodima, kao što su takse diplomatsko – konzularne mreže, takse za izdavanje dokumenata, kao i dobit od Centralne banke BiH”, pojasnio je ministar finansija i trezora BiH.
Prema njegovim riječima, predloženim budžetom biće obezbijeđena sredstva za popis stanovništva, za organizaciju lokalnih izbora, uređenje graničnih prelaza, izgradnju kapitalnih objekata za smještaj institucija BiH za čije zakupnine se već duže vrijeme izdvajaju ogromna sredstva. On je podvukao da su obezbijeđena i sredstva za Kancelariju za borbu protiv korupcije, kao jedan od mnogih zahtjeva Brisela prema BiH.
”Jasno je da smo, s tim u vezi, morali da pristupimo i izmjenama nekih zakona i podzakonskih akata kako bismo ostvarili određene uštede, bez čega je nemoguće napraviti reformski iskorak”, dodao je ministar finansija i trezora BiH.
Reagujući na brojne komentare, pa i napade, zbog restriktivne ekonomske politike i insistiranju na uštedama u javnom sektoru, Špirić je rekao da svima mora biti jasno da je budžet pravno-ekonomsko-politički dokument, jer se donosi na osnovu zakona, obuhvata različite politike, kao i zato što predstavlja plan javnih prihoda i rashoda neke zemlje.
“Budžet je neumitna borba cifara, tako da na političke prigovore nisam želio da odgovaram jer i sam dalje čvrsto ubijeđen da je svako privremeno finansiranje najgora stvar koja se može desiti BiH i njenim institucijama”, kategoričan je ministar finansija i trezora BiH, koji poručuje da ”oni koji se zalažu za privremeno finansiranje nisu iskreni na putu BiH ka EU, što će vrijeme i pokazati”.
On očekuje da će proces usvajanja budžeta u Predsjedništvu i Parlamentarnoj skupštini BiH ”podići” političku temperaturu u BiH.
”Jasno je da Predsjedništvo BiH u ulozi predlagača budžeta može da vrši korekcije prijedloga koji smo im poslali, isto kao što je moguće da i parlament BiH putem amandmana mijenja ponuđeni tekst, ali mi očekujemo da obje institucije precizno kažu ako negdje postoje određena sredstva za koja mi ne znamo, pa ako dođe do harmoničnijeg prijedloga budžeta nema razloga da to ne bude i prihvaćeno na opšte zadovoljstvo”, rekao je Špirić.
Špirić je objasnio da BiH novi aranžman sa MMF-om ne treba, jer je riječ o njenoj ulozi servisera, tj. agenta entiteta. On je podsjetio da BiH ima aranžman sa MMF-om, i da je do sad povukla samo prve dvije tranše, ali ne i druge dvije jer naprosto za to nije ispunila postavljene uslove.
”MMF nas stalno tjera na reformu socijalnog sektora. Kad god da nastavimo razgovore sa njima oni će nam reći da najprije treba da prođemo kroz stečene beneficije, različita socijalna davanja bez pokrića itd.”, rekao je Špirić.
Prema njegovim riječima, da bi BiH uopšte mogla da razgovara sa MMF-om, Svjetskom bankom i Evropskom komisijom mora biti kredibilna, dakle mora imati donesene fiskalni okvir i budžet institucija BiH za ovu godinu.
”Na dobrom smo putu, a hoće li to biti uspješno završeno na Predsjedništvu i u parlamentu BiH ostaje da se vidi. Neusvajanje budžeta institucija BiH za ovu godinu bila bi najveća kazna za sve u ovoj državi”, zaključio je Špirić. Srna
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
“Ponekad imam osjećaj da u ovom gradu (Sarajevu) stanuje ne samo nakaradna politika, nego i nakaradna logika”, A sta u Sarajevu nije nakaradno. To je grad u kojem ima vise pasa lutalica nego Srba i Hrvata zajedno.
Momak dosta je vise mrznje. Pogledaj gdje nas je to dovelo. Zar ti nije dosta?
Nije mrznja, nego realnost. Ubijedi me da nisam u pravu. Ili zivi mjesec dana u Sarajevu pa ce se, ako si realan, uvjeriti da jesam ma koje nacionalnosti da si.