NOVI SAD, Sportski i poslovni centar /SPC/ “Vojvodina” u Novom Sadu, popularni Spens, mogao bi se uskoro naći u potpunom finansijskom kolapsu, ukoliko grad i gradski menadžment ne nađu način da umire više od 200 zakupaca nezadovoljnih visokim kirijama.
“Tražimo da zakupnine budu smanjene za 20 odsto i garantujem da će sadašnja loša naplativost biti stoodstotna, kao i da će prestati gotovo svakodnevno zatvarnje radnji i iseljavanje njihovih vlasnika. Spens može da opstane jedino s dobrim domaćinom, a to njegov sadašnji menadžment sigurno nije”, rekao je danas novinarima predsjednik Odbora zakupaca Spensa Rajko Imbronjev.
On je istakao da će zakupci morati da povuku radikalnije poteze ukoliko u najskorije vrijeme ne dođe do dogovora s predstavnicima gradskih vlasti i vodećih ljudi Spensa.
“Ukoliko grad i menadžment Spensa nastave da nas ignorišu, kao do sada, prestaćemo plaćati kirije, a mogući su i žestoki protesti pred nadležnim gradskim institucijama. A, ako do toga dođe, grad će biti doboro uzdrman, ali i pokrajina, pa i država, jer je Spens od velikog značaj za sve njih”, rekao je Imbronjev.
On smatra da zbog nerazumno visokih zakupnina, Spens jedan od simbola grada ostaje bez zakupaca, prepoznatljivosti, a grad bez značajnih prihoda.
“Lokali mesecima zvrje otužno prazni, a nikom ne pada na pamet da ih zakupi, jer su preskupi. Umesto značajnog izvora prihoda, Spens postaje sve više hladno betonsko zdanje koje je izgubilo svaku atraktivnost. A, ne tako davno Spensom je špartalo hiljade pa i desetine hiljada ljudi”, naveo je Imbronjev.
Jedan od zakupaca u Spensu, vlasnik firme “ADA kompjuters” Novak Trkulja rekao je novinarima da je u maju “ostvario razliku u cijeni od 320.000 dinara /oko 3.100 evra/, a da su troškovi i kirija bili 450.000 dinara /oko 4.400 evra/.
“Kad uz to podmirim plate zaposlenih koje su 20.000 dinara /oko 200 evra/ meni ne ostaje ništa. Niko od nas zakupaca ne zna, kako se i na osnovu čega formiraju cene struje ili vode, kao i drugih troškova“, naveo je Trkulja.