LONDON, Špekulanti “gazduju” globalnim deviznim tržištem – podižu i spuštaju kurs glavnih valuta, pri čemu najviše profitiraju evro i kanadski dolar.
Kako navode stručnjaci, špekulanti kupuju nekretnine, sirovine i “finansijske instrumente” kada je cijena niska, a prodaju kada je visoka.
Na ovaj način, dugoročno, dolazi do veće stabilnosti cijena na tržištima, ali ista ta špekulativna potražnja često uzrokuje dešavanja koje je teško predvidjeti.
Pomaci na valutnom tržištu u posljednjih nekoliko dana najvjerovatnije su prouzrokovani špekulativnom ponudom i potražnjom.
Vrijednost pojedinih valuta kretala se suprotno od očekivanja zasnovanih na ekonomskoj situaciji i politici centralnih banaka, navode analitičari “Admiral marketsa”.
I američke agencije za nadzor tržišta “Futuresa i opcija” navodi da su veliki špekulanti “stvorili potražnju za evrom”.
U posljednjem izvještaju navedeno je da u posljednjih desetak dana veliki špekulanti masovno zatvaraju prodajne pozicije na evru, čime su stvorili dodatnu potražnju za evrom i podigli mu vrijednost u odnosu na dolar.
Kada je u pitanju švajcarski franak, špekulanti imaju relativno malo sklopljenih ugovora, te su u posljednjih desetak dana otvorili podjednak broj kupovnih i prodajnih ugovora.
Na osnovu toga može se zaključiti da u bliskoj budućnosti ne očekuju značajnije pomake u kursu ove valute.
Trenutno 76 odsto velikih špekulanata ima sklopljene ugovore na osnovu kojih će profitirati ako japanski jen nastavi da jača.
Špekulanti su za samo nekoliko mjeseci masovno pozatvarali prodajne pozicije na kanadskom dolaru i otvorili veliki broj kupovnih pozicija. Posljedica tako nagle promjene ukupne izloženosti špekulanata je naglo jačanje kanadskog dolara.
Nakon značajnog slabljenja prošle godine, kanadski dolar je od sredine januara, u odnosu na američki, ojačao čak 14 odsto.
Na britanskoj funti većina špekulanata i dalje ima prodajne pozicije, ali u posljednjih desetak dana vidi se tendencija ponovne kupovine te valute.
Dio onih koji su posljednjih mjeseci prodavali funtu zaključili su da je rizik izlaska Bitanije iz EU već ukalkulisan u trenutni kurs i da nije realno očekivati značajnije slabljenje funte.
Britanska funta je, u odnosu na američki dolar i evro, približno desetak odsto slabija nego krajem prošle godine, a ekonomska situacija nije se značajno promijenila. Srna