BEOGRAD, Dinar se, definitivno, stabilizovao.
I u utorak će se prodavati po istoj cijeni kao i u u ponedjeljak, a što je opet niže za 2,4 odsto u odnosu na isti dan u septembru. Kako se baš ništa značajno ne dešava, nema većih priliva, a ni odliva deviza, građani Srbije se pitaju šta je to što je uslovilo stabilnost domaće valute u ovim, bar sudeći po cijenama, turbulentnim vremenima.
Na kretanje kursa, po riječima ekonomiste Ivana Nikolića, snažno utiču tri kanala: jedan je špekulativni, a druga dva su servisiranja duga i plaćanje uvoza.
– Odgovor na pitanje uzroka stabilnosti kursa dinara leži u trenutnom zatvaranju špekulativnog kanala, koji je i do sada veoma snažno djelovao – kaže za “Novosti” ekonomista Ivan Nikolić.
– Nemam saznanja kako je špekulativni kanal neutralisan, ali to je činjenica.
Profesor Ljubomir Madžar pak ističe da “ako je dinar i stabilan, neće takav zadugo ostati”.
– Trenutna stabilnost nije znak da je došlo do preokreta, već je riječ o privremenoj epizodi. Dinar je isto tako mogao i da ojača – objašnjava Madžar, za “Novosti”.
Za razliku od Madžara, ekonomista Goran Nikolić očekuje da će dinar ostati stabilan do godinu dana.
– Narodna banka sprovela je mjere u pravcu povećanja atraktivnosti dinara – kaže, za “Novosti”, Nikolić. – U prilog stabilnosti kursa ide i povoljnije zaduživanje države, najava ruskog kredita, prodaja evroobveznica na stranom tržištu po nižoj stopi prinosa. Novosti