– Obrazloženje: Ne možemo istraživati jer nije oštećena Republika Srpska!!!
– Za Specijalno tužilaštvo „nema dokaza da je neko od republičkih organa učestvovao u kriminalu“.
BANJALUKA, Specijalno tužilaštvo Republike Srpske odbilo je preuzeti predmet „Bobar banka“ ocjenjujući da se u ovom slučaju „ne radi o organizovanom kriminalu“, te da je „načinjena velika šteta od preko 10 miliona KM, ali njome nije oštećena Republika Srpska“, saznaje poslovni portal CAPITAL.ba.
Specijalno tužilaštvo je predmet „Bobar banka“ vratilo Okružnom tužilaštvu Bijeljina uz nevjerovatno obrazloženje da to nije njihova nadležnost jer nisu pronašli dokaz da je neko iz republičkih organa učestvovao u kriminalu, niti je oštećena imovina ili Budžet RS.
„Činjenica da se radi o likvidaciji Banke koja je funkcionisala na teritoriji Republike Srpske i da je nastupila šteta velikih razmjera (preko 10 miliona KM), sama za sebe nije dovoljna da bi se predmet preuzeo u nadležnost Specijalnog tužilaštva jer ne postoje osnovi sumnje da je bilo koje lice iz republičkih organa učestvovalo u izvršenju ovih djela, da nije direktno oštećena imovina ili ugrožen Budžet Republike Srpske, pa isto ne bi moglo da se podvede pod najteže oblike krivičnih djela protiv privrede i platnog prometa i protiv službene dužnosti, gdje je krivično gonjenje od posebnog značaja za RS“, napisao je Glavni specijalni tužilac Miodrag Bajić u odgovoru Okružnom tužilaštvu Bijeljina vraćajući im predmet „Bobar banka“, koji je u posjedu portala CAPITAL.
U odgovoru Okružnom tužilaštvu Bijeljina, koji je dostavljen organizaciji Transparency International BiH, navodi se niz primjera prijavljenih kriminalnih djela koja su počinila nepoznata zaposlena lica u Bobar banci, međutim Kolegij Specijalnog tužilaštvo je ocijenio da nema osnove sumnje da postoji „zločinačko udruženje“ koje je oštetilo budžet ili otuđilo imovinu RS.
Potvrđeno da je nestalo 10 miliona KM
U dopisu se navodi da je Agencija za bankarstvo prijavila da je u trezoru Bobar banke utvrđen manjak od 9.968.394 KM, kao i da su zaključeni ugovori o kreditu sa radnicimma banke i radnicima firmi koje su povezane sa Bobar banke, iako oni nisu podigli kredite.
Oštećeno stotine radnika povezanih firmi iz “Bobar grupe”
„Perić Miroslava podnio je prijavu protiv Bobar banke jer je za obezbjeđenje kredita sa Bobar bankom zaključio Ugovor o namjenskom depozitu i u tu svrhu uplatio 280.000 evra, ali ta uplata nigdje nije evidentirana, što je potvrdila i Agencija za bankarstvo“, navodi Bajić u dopisu Okružnom tužilaštvu.
Krivičnu prijavu protiv Bobar banke podnijelo je i 260 radnika holdinga „Drinatrans“ Zvornik zbog osnovane sumnje da izvršen niz krivičnih djela, prevara, iznude, prikrivanja, zloupotrebe ovlašćenja u privredi i drugih krivičnih djela. Njihovoj prijavi pridružili su se i radnici „Bobar banke“, „Bobar Autosemberije“, „Bobar osiguranja“ i „Inženjeringa“ Bijeljina.
Mora da vrati kredit koji nije uzeo
Slučaj bivšeg direktora Zemljoradničke zadruge „Bobar“ Bijeljina Jović Jovana je primjer kako je radila uprava Bobar banke, od falsifikovanja do zloupotrebe službenog položaja.
Jović u prijavi navode da je nikada u Bobar banci nije podigao kredit niti bilo kome bio žirant, da bi nakon objave likvidacije Bobar banke saznao da ne može dobiti svoj novac sa računa u toj banci, niti ima pravo na obeštećenje, jer Bobar banci od njega potražuje da izmiri kredit od 17.215 KM.
Svi ovi primjer i podnesene prijave, koje je naveo glavni specijalni tužilac Miodrag Bajić u svom odgovoru Okružnom tužilaštvu nisu bili dovoljni razlozi Specijalnom tužilaštvu da preuzeme predmet i otvori istragu?!
TI BiH: Izbjegavanje odgovornosti
U Transperency International BiH koji su tražili informacije od Okružnog tužilaštva Bijeljina i Specijalog tužilaštva RS u kojoj je fazi istraga u slučaju „Bobar banka“, smatraju da je ovakva odluka Specijalnog tužilaštva klasičan primjer izbjegavanja odgovornosti.
„Konačno su nam dostavili odgovor od Specijalnog tužilaštva. Nevjerovatno zvuči argumet da ne mogu preuzeti predmet jer nije oštećena RS. Da li to znači da njih ne zanima organizovani kriminal u kojem su oštećeni građani Republike Srpske. Ko njih treba da štiti? Ovde je jasno da se radi o izbjegavanju odgovornosti. Specijalno tužilaštvo je proteklih godina istraživalo i procesuiralo krivična djela kojima je nanesena mnogo manja šteta, kao i djela gdje nije bilo organizovanog kriminala, a u ovom slučaju odbijaju da to urade, iako sami priznaju da je šteta veća od 10 miliona KM,“ kaže za CAPITAL Ivana Korajlić portparol TI BiH.
CAPITAL: Siniša Vukelić
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Kako nije ostecena RS, ako se moraju nadoknaditi (vratiti) depoziti do 50'000 KM. Ili se to vraca iz drugih izvora ? Ali nema veze i ako je tako, jer se depoziti nadoknadjuju u u ime banke koja je kriminalnim radnjama gurnuta u stecaj. Specijalno tuzilastvo ne bezi od odgovornosti, nego odbijanjem nadleznosti ono od odgovornosti stiti one (a znamo koga) od odgovornosti za kriminal. Ako bi preuzeli nadleznost za postupanje u predmetu znaju do kojih bi rezultata dosli. A ocigledno to ne smeju jer je ocigledno da nisu samostalan organ, kao sto bi po ustavu RS trebali biti. Tuzno i zalosno, ali nam ostaje da se nadamo da ce ubrzo doci do nekih promena.
Znači tužioci nisu sposobni da već sada vide da će deponenti, od kojih je dobar dio iz javnog sektora, biti drastično oštećeni. Nisu smogli snage da se raspitaju o čemu se radi. Pročitali jedan papir i zaključili da tu nema ništa. Nije ni čudno što nema otkrivanja kriminala i korupcije.