KEMBRIDŽ, Naučnici Masačusetskog Tehnološkog instituta, u Kembridžu razvijaju novi tip organskog laka koji omogućava da obična staklena ploča na koju se nanese “uhvati” svjetlost i prenese ga u fotovoltažne ćelije smještene ispod te površine.
One zatim pretvaraju sunčevu svjetlost u električnu energiju, objašnjava se u studiji objavljenoj u časopisu “Nejčer” (Nature).
Pronalazači te tehnologije tvrde da u električnu energiju može da se pretvori 20 odsto svjetlosti koja pada na staklenu ploču.
Naučnici su već pokušavali da na razne načine povećaju efikasnost uobičajenih fotovoltažnih ćelija, pri čemu su se posebno trudili da na što manju fotoćeliju padne što više svjetla.
Izmišljali su zbog toga raznorazne optičke sisteme, koji su pratili putanju Sunca, ali su, međutim, bili izuzetno skupi i komplikovani. Pored toga, bilo je potrebno hladiti sunčane panele koji su se nalazili u tačci zračenja, objavio je internet dnevnik “Aktualne.cz”.
Novi lak, međutim, radi na drugom principu. On “proguta” sunčevu svjetlost u širokom frekventnom spektru i proizvede svjetlost druge talasne dužine.
Nakon toga, koristeći principe prelamanja i odbijanja svjetlosti, odvede je u foto ćelije na isti način na koji svjetlost vode optička vlakna. Foto ćelije smještene na okviru ploče su tako postavljene da na najefikasniji način prerađuju svjetlost drugih talasnih dužina.
Prema riječima rukovodioca projekta Marka Balda, ta ideja nije nova. Nastala je još 1970. godine, ali je lak koji je tada razvijen imao veoma kratak rok trajanja.
Sam lak je apsorbovao veliku količinu svjetlosti te frekvencije koju je prenosio na foto ćelije, tako da je dolazilo do značajnih gubitaka. Baldov tim je uspio da odstrani taj nedostatak.
Naučni tim je računao da je efikasnost slična kao kod klasičnih foto ćelija – 6,8 odsto, ali su pretpostavljali da će uspjeti da je povećanju na 20 odsto.
Međutim, i dalje ostaju neki problemi.
Iako su uspjeli da znatno produže trajanje laka u odnosu na pokušaje iz sedamdesetih godina prošlog vijeka, on i dalje ne može da izdrži duže od tri mjeseca.