BANJALUKA, Ratari u Srpskoj u jesenju sjetvu, koja uskoro počinje, ulaze sa mnogo problema.
Suša je uništila usjeve, zemlja je i dalje suva zbog čega će kvalitet sjetve zavisiti prije svega od uvođenja jeftinijeg goriva, pravovremenih subvencija i regresiranog vještačkog đubriva koje poljoprivrednici iščekuju do kraja mjeseca.
Štete od suša se procjenjuju na više od milijardu maraka, a gorivo od 2,60 maraka po litri, tvrde ratari, uz skup repromaterijal mogli bi dodatno otežati njihov rad u polju, a mnogima i onemogućiti sjetvu.
Domaće poljoprivrednike donekle mogu da utješe obećano regresirano mineralno đubrivo i najavljeni podsticaji Vlade Srpske po zasijanom hektaru.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednika RS Vladimir Usorac kaže za “Novosti” da su mjere Vlade dobre, ali da mnogi ratari, zbog nedostatka novca, ipak, neće moći da ostvare planiranu sjetvu.
– Ako ne dobijemo “plavi dizel” i regresirano đubrivo jesenja sjetva će po hektaru koštati oko 1.200 maraka, što će za mnoge ratare biti nedostižno. Međutim, ako budu ispoštovani naši zahtjevi, cijena sjetve po hektaru koštala bi prihvatljivih 400 maraka – rekao je Usorac.
Drugi problem je što je zemljište u mnogim dijelovima Srpske još dosta suvo što će, takođe, loše uticati na samu sjetvu. Ipak, ratari polako ulaze sa mašinama u polje.
Programom unapređenja proizvodnje merkantilne pšenice u Srpskoj u narednih pet godina predviđeno je povećanje sjetvenih površina sa dosadašnjih 25.000 na 75.000 hektara, kažu u Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS.
Iz Vlade Srpske su najavili dodatnih devet miliona maraka za isplatu podsticajima ratarima. U Vladi navode da je u protekle tri godine isplaćeno 193 miliona KM za podsticaje poljoprivrednim proizvođačima, a u ovoj godini 41 milion.
Sjeme najbitnije
Stručnjaci savjetuju ratarima da za sjetvu merkantilne pšenice koriste isključivo deklarisano, dorađeno i tretirano sjeme, upakovano u propisanu ambalažu sa priloženom deklaracijom. Novosti