ATINA, Da li turizam može da spasi Grčku ili da bar ublaži posljedice velike recesije i dugova – dok je privreda 2011. zabilježila pad od pet odsto, turistička branša bilježi dvocifreni procenat rasta.
Vlasnik luksuznih hotela iz Soluna Andreas Andreadis vjeruje da bi do 2020. turistička branša mogla da doprinese grčkom bruto društvenom proizvodu sa više od 500 milijardi evra, čime bi se otvorilo 220 000 novih radnih mjesta.
On se poziva na podatke konsalting firme “Mek Kinzi” – u kriznoj 2011. godini broj posjetilaca iz inostranstva i prihodi od turizma porasli su za deset odsto. S druge strane, broj domaćih turista opao je za 20 odsto, pošto su za mnoge Grke cijene hotela u vlastitoj zemlji previsoke i zbog ekonomske recesije moraju da se odreknu godišnjeg odmora.
Već osam mjeseci je Andreadis predsjedavajući u Savezu grčkih turističkih kompanija. On je uvjeren da bi turizam mogao da postane motor grčke privrede, ako bi država za to pružila odgovarajuće okvirne uslove.
Grčkoj je potreban povoljniji poreski okvir. Ne smije se dozvoliti da porez na dodatu vrijednost za jednu večeru u Grčkoj iznosi 23 odsto! U Španiji on iznosi samo osam odsto, a na Kipru samo pet.
Osim toga, smatra Andreadis, grčka država ne provodi važne reforme. Investitorima na turističkom tržištu u prvom redu je potrebna transparentnost u pravnim pitanjima. Osim toga, tržište rada mora postati fleksibilnije. Turisti traže povoljnije ponude.
Ipak, Grčka sada nije u prilici da konkuriše sa najvažnijim turističkim zemljama i lokalnim rivalima,kao što su Bugarska ili Turska – navodi “Dojče vele”.
U Savezu turističkih preduzeća navode da bi hotelijeri u Grčkoj trebalo da se koncentrišu na dobar odnos između kvaliteta i cijene. Međutim, upravo to kritikuju mnogi ljubitelji Grčke u punoj sezoni. Oni jednostavno ne mogu da shvate zašto je iznajmljivanje skromne sobe za dvije osobe na Parosu ponekad skuplje od slične sobe u Toskani”.
Jedna grupa hotelijera na Kritu nedavno je podnijela studiju u kojoj se analiziraju koncepti za podsticanje turizma tokom cijele godine. Zbog blage klime, na Kritu bi turizam mogao da funkcioniše tokom cijele godine, kaže Jorgos Pelenakis, upravnik hotela u mjestu Agios Nikolaus i jedan od inicijatora ove studije. Ali, za to je potrebna pomoć države.