TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros skliznule s najviših nivoa u četiri mjeseca jer ulagače zabrinjava usporavanje rasta najvećih svjetskih privreda, kao i pitanje hoće li Španija zatražiti međunarodnu finansijsku pomoć.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,2 odsto, dok su cijene akcija u Hong Kongu, Singapuru, Južnoj Koreji, Australiji i Šangaju oslabile između 0,1 i 0,5 odsto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati na gubitku 0,4 odsto, nakon što je juče dostigao najviši nivo u četiri mjeseca.
Splasnula je euforija koju je prošle nedjelje podstakao američki Fed dodatnim labavljenjem monetarne politike, pa su u fokusu ulagača novi makroekonomski podaci.
Juče su zabrinule naznake slabljenja američke industrijske aktivnosti, a ulagači se plaše da će i novi podaci o industrijskoj proizvodnji u Kini, koji će biti objavljeni u četvrtak, ukazati na usporavanje rasta druge po veličini svjetske privrede.
Slabljenje Kine, najvećeg svjetskog potrošača sirovina, izazvalo je pad njihovih cijena, pa su pod najvećim pritiskom akcije u energetskom i rudarskom sektoru, prenose agencije.
„Ulagači su danas doista u defanzivnom položaju, a vjerovatno će ostati tako ukopani do četvrtka, kada će biti HSBC banka objaviti novi PMI indeks industrijske aktivnosti u Kini“, kaže Juliana Roadley, analitičarka u kompaniji Commonwealth Securities.
U fokus ulagača ponovno je ušla i dužnička kriza Španije, s obzirom da su juče prinosi na njene 10-godišnje obveznice ponovno preskočili zabrinjavajući nivo od 6 odsto.
Na tržištu vlada nesigurnost po pitanju hoće li ta članica evrozone službeno zatražiti međunarodnu pomoć, što je nužno kako bi Evropska centralna banka mogla kupovati španske obveznice i tako spustiti cijenu njena zaduživanja.
„Predah nakon euforije koju je izazvao Fed spustio je cijene svih imovinskih klasa. Zabrinutost oko Španije, geopolitičke napetosti na Bliskom istoku i protesta u Kini protiv Japana takođe loše utiču na raspoloženje ulagača“, kaže Sean Callow, strateg u banci Westpac.
A na valutnim se tržištima dolar stabilizovao nakon oštroga pada prošle nedjelje, kada je Fed olabavio monetarnu politiku.
Tako je jutros kurs evra zaronio ispod nivoa od 1,31 dolara, dok je juče u ovo doba iznosio 1,3130 dolara.
U odnosu na japansku valutu, cijena dolara porasla je s jučerašnjih 78,30 na 78,65 jena.
Kurs evra stabilno se, pak, kreće oko 102,90 jena.
Nakon što je juče pala za 2,4 dolara, jutros je terminska cijena nafte na berzi u Njujorku ojačala za 40-ak centi, na 97,05 dolara po barelu.