MADRID, Španija je na putu oporavka, izjavio je danas španski premijer Marijano Rahoj, nakon što je budžetski deficit pao na ispod sedam odsto bruto društvenog proizvoda 2012, sa skoro devet odsto, koliko je iznosio godinu ranije.
Vlada pokušava da “zaliječi” svoje javne finansije smanjenjem potrošnje i povećanjem poreza. Iako je to koštalo ekonomiju, koja je ponovo u recesiji, i dovelo do stope nezaposlenosti od 26 odsto, Rahoj ističe da je deficit ipak smanjen, prenosi AP.
“Španija je uspjela da preživi. ‘Glava je iznad vode”, rekao je Rahoj u parlamentu u prvoj debati o stanju nacije od kada je preuzeo dužnost u decembru 2011. godine.
On je dodao da je smanjenje deficita uslijedilo nakon “do sada neviđenih privrednih prilagođavanja i izmjena”.
Španija je prošle godine obećala evropskim zemljama da će smanjiti deficit na 6,3 odsto nakon što je 2011. godine iznosio 8,9 odsto.
U pokušaju da ispuni obećanja o smanjenju deficita, Rahoj je prekršio sva obećanja data biračima tokom predizborne kampanje, što je izazvalo socijalne nemire i dva generalna štrajka u proteklih 14 mjeseci.
On je priznao da nije uspio da ispuni neka obećanja, ali je insistirao da je ispunio svoju dužnost.
Rahoj je obećao “drugu generaciju reformi”, da će umjesto oštrih mjera štednje akcenat biti na kreditnim inicijativama i zapošljavanju mladih.
Mjere uključuju smanjenje, a u nekim slučajevima eliminaciju uplata socijalnog osiguranja kompanijama koje zapošljavaju ljude mlađe od 30 godina. Rahoj je, takođe, najavio kreditni program od 45 milijardi evra za mala i srednja preduzeća.
Rahoj je svoje obraćanje počeo izjavom da je Španija imala skoro šest miliona nezaposlenih, te obećao da neće biti nijednog trenutka odmora dok se ne sredi ekonomska situacija u zemlji.
Još jedan milion ljudi izgubio je posao pod administracijom Rahoja, a stopa nezaposlenosti za osobe ispod 25 godina starosti je sada 55 odsto.
Rahoj se, ipak, pohvalio da je, uprkos ekonomskoj zaostavštini ostaloj nakon socijalističke, njegova vlada promijenila “smjer zemlje”. “Prije samo godinu dana niko se ne bi kladio da će se Španija izvući”, rekao je Rahoj.
Troškovi pozajmljivanja Španije porasli su na iznad sedam odsto prošle godine zbog čega je zemlja došla na ivicu da traži finansijsku pomoć kao što su učinile Grčka, Irska i Portugal.
Obećanje Evropske centralne banke u avgustu da će da otkupi obveznice od zemalja koje formalno zatraže pomoć donekle je smirilo investitore, a stopa troškova Madrida od tada se smanjila na održiv nivo.
Iako je nekoliko španskih banaka dobilo pozajmicu od 40 milijardi evra od članica evrozone, vlada insistira da joj neće trebati spoljna finansijska pomoć.