MADRID, Američka bonitetna agencija Fič snizila je kreditni rejting četiri španska regiona, kao i gradova Madrida i Barselone.
Ta odluka dolazi dan nakon što je Fič spustio kreditni rejting Španije za tri stepena, sa A na BBB.
Španija je sada pala samo na korak do kreditnog rejtinga zvanog „smeće”, koji investitorima poručuje da ne ulažu u državu zato što joj prijeti bankrot.
Agencija je objasnila da je srušila rejting zato što su troškovi restrukturiranja i dokapitalizacije španskih banaka sada procijenjeni na 60, pa čak i 100 milijardi evra u slučaju daleko mračnijeg scenarija.
Kako navodi agencija, spasavanje posrnulih banaka dodatno će povećati ukupan javni dug Španije koji će u 2015. porasti na 95 odsto ukupnog bruto domaćeg proizvoda (BDP). Očekuje se i da će Španija ostati u recesiji tokom čitave tekuće godine, kao i u 2013.
Istovremeno, agencija Standard end purs navodi da će gubici španskih banaka po problematičnim zajmovima u 2012. i 2013. iznositi između 80 i 112 milijardi evra.
Prema ocjenama ekonomskih analitičara, evrozona se, nakon posljednjih procjena bonitetnih agencija, nalazi na koljenima.
“Čak ni mogući izlazak Grčke iz evrozone ne bi napravio toliko haosa jer je ipak Grčka „mala” zemlja. Međutim, Španija je četvrta po veličini ekonomija evrozone i rješavanje njenih problema predstavlja ključni trenutak za budućnost evra”, objašnjavaju analitičari koji napominju da će bez finansijske intervencije EU Španija postati groblje zajedničke valute.
Zbog ozbiljnosti situacije očekuje se da će španska vlada danas ili sutra zatražiti finansijsku pomoć za svoje posrnule banke, rekla su za Rojters dva zvaničnika EU, kao i jedan izvor iz Njemačke. Španija bi tako poslije Grčke, Irske i Portugala postala četvrta i dosad najveća država evrozone koja je od početka dužničke krize zatražila pomoć.
O zahtjevu Španije trebalo bi da razgovaraju ministri finansija evrozone na telekonferenciji koja bi trebalo da bude održana danas, a nakon koje će biti održana konferencija za štampu.
Neimenovani izvor navodi da dogovor o spasavanju Španije mora da bude postignut prije izbora u Grčkoj 17. juna, nakon kojih bi Atina mogla da napusti evrozonu ukoliko pobjedu odnesu partije koje se protive uslovima pomoći EU i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
Španski premijer Marijano Rahoj prvi put je priznao da je sa Evropom poveo razgovore o stranoj finansijskoj pomoći bankama, prenosi agencija Blumberg. Predsjedavajući sastancima ministara finansija zone evra Žan-Klod Junker izjavio je da će Brisel pomoći Madridu. “Ukoliko Španija zatraži podršku za svoj bankarski sektor, to će svakako biti učinjeno. S obzirom na to da još nema nikakvog zahtjeva, prerano je trošiti vrijeme na cifre za bilo kakvu finansijsku pomoć”, rekao je on. Press