BEOGRAD, Guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić izjavio je da je finansijski sektor Srbije zdrav, ali da postoje rizici, kao što su problematični plasmani i evroizacija.
“U Srbiji smo prošli kroz krizu veoma solidno i treba naglasiti da nismo koristili sredstva poreskih obveznika za spasavanje bankarskog sistema”, rekao je Šoškić na konferenciji Evropskog foruma za osiguranje depozita.
Šoškić je najavio da će NBS donijeti niz mjera koje će doprinijeti štednji u domaćoj valuti, finansiranju zajmova u dinarima i izvora kreditiranja u domaćoj valuti. On je podsjetio da je tokom krize došlo do pada povjerenja građana u bankarski sektor, kad je značajan iznos depozita povučen, zbog čega je NBS s Vladom dogovorio da podigne nivo osiguranih depozita, što je vratilo povjerenje u bankarski sektor.
On je rekao da je većina depozita građana u stranoj valuti i da su oni 7,3 milijardi evra. “Sad su depoziti u bankarskom sektoru iznad nivoa prije krize, zahvaljujući sistemu osiguranja depozita”, rekao je Šoškić.
Pred NBS-om su značajni izazovi jer se suočava sa inflacijom, na koju najviše utiče rast cijena hrane, rekao je Šoškić.
On je dodao da se štednja u devizama u Srbiji odobrava već 40 godina i da sada, u cilju dinarizacije, nije lako zabraniti štednju u evrima, ali da će biti uveden niz mjera koje će podsticati štednju u dinarima.
Šoškić kaže da je nivo problematičnih kredita visok, u prosjeku 17 odsto, ali da je dobro da je većina nenaplativih potraživanja pokrivena hipotekama.
On je dodao da NBS ima dobru saradnju sa Agencijom za osiguranje depozita, na putu obezbjeđenja stabilnosti finansijskog sektora.
Milorad Džambić, direktor Agencije, podsjetio je da su osigurani depoziti do 50.000 evra i da se isplata vrši u roku od tri dana.
Roberto Moreti, predsjedavajuči Evropskog foruma za osiguranje depozita, izjavio je da se zemlje EU suočavaju s velikim izazovima, koji se odnose na usvajanje direktiva. “Jedan dio tih direktiva se odnosi na garanacije. Evropska komisija je poslala prijedlog Evropskom paralamentu i Evropskom savjetu, koji ga ispituju, ali još nije postignut konsolidovan stav”, rekao je on.
On je rekao da se trenutno radi nova runda stres-testova u bankarskom sistemu, koja traje od marta do juna. “Očekujemo rezultate testova u junu”, rekao je on.
Seminar EFDI se ove godine prvi put održava u nekoj zemlji koja nije članica EU. Emg.rs