BEOGRAD, Banke i drugi davaoci finansijskih usluga neće moći jednostrano da mijenjaju visinu kamatne stope, a to će se poslije usvajanja Prijedloga zakona o zaštiti finansijskih usluga odnositi na sve kredite i druge finansijske usluge, bez obzira na to kad su zaključeni, izjavio je danas guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić.
Obrazlažući poslanicima predloženi zakon, Šoškić je rekao da je NBS predložio taj zakon u cilju uređenja zaštite korisnika bankarskih usluga, finansijskog lizinga i finansijskih pogodbi, tako što će se davaoci tih usluga prema klijentima odnositi na fer i transparentno, uz istinito informisanje.
“Iako aktivnosti NBS-a na zaštiti klijenata daju pozitivne rezultate, ocijenili smo da bi posebnim zakonom trebalo odrediti obavezne elemente ugovora, prava i obaveza kako finansijskih institucija, tako i klijenata”, rekao je Šoškić i dodao da su prava klijenata naročito bila ugrožena u periodu ekonomske krize.
Prema Šoškićevim riječima, predloženim zakonom se u pravni sistem uvode osnovna načela zaštite, pravo na ravnopravan odnos s davaocem usluge, na zaštitu od diskriminacije, na informisanje, na određenost ili odredivost ugovorne obaveze i na zaštitu prava i interesa.
Guverner je precizirao da su predloženim zakonom obuhvaćeni svi krediti i druge finansijske usluge, poput iznajmljivanja sefova.
Visina kamatne stope, prema objašnjenju Šoškića, vezana je za referentne vrijednosti koje su javno dostupne, a na njihovu visinu ne može uticati jednostrana volja bilo koje strane, ni davaoca finansijske usluge, ni klijenta.
Predložena rješenja, pošto budu usvojena i pošto stupe na snagu, biće obavezna i za obaveze koje dospijevaju poslije njihove primjene, bez obzira kada je ugovorena finansijska odluka.
Davaocima finansijskih usluga zabranjeno je da usluge oglašavaju besplatnim ako je njihovo odobrenje uslovljeno zaključenjem ugovora ili bilo čime što iziskuje trošak klijenata.
Predloženim zakonom je detaljno uređeno pravo na odustanak od ugovora, pa je tako utvrđeno da korisnik ima pravo da odustane od kredita, prekoračenja računa, korišćenja kreditne kartice i drugih usluga u roku od 14 dana od zaključenja ugovora bez navođenja razloga za to.
On je dužan da u roku od 30 dana banci vrati glavnicu, predmet lizinga, plati ugovorenu kamatu, dok kod stambenih kredita korisnik može koristiti to pravo samo pod uslovom da mu sredstva nisu stavljena u funkciju.
Predloženim zakonom je regulisana i prevremena otplata kredita, tako što će klijentima biti omogućeno da u svakom momentu, u potpunosti ili djelimično, mogu to da urade, a definisano je i da banka može proglasiti zastoj u otplati kredita ako se, na primjer, pojave okolnosti koje korisnika dovode u teško imovno stanje.
Pored prava na prijevremenu otplatu, primjenu istog tipa kursa i metoda obračuna kamate, predloženim zakonom su utvrđena i korisnička prava koja se tiču revolving-kredita i pravo prenosa potraživanja.
Takođe je, između ostalog, propisano da banke ne mogu naplaćivati gašenje kartica. Tanjug
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Svaka čast Šoškiću. Pobjeda potrošača finasijskih dobara. Da li naša Agencija za bankarstvo prati pozitivna dešavanja u Srbiji ili samo ispijaju kafe i troše (ne)zarađeno.
@1 boslamane,
Slažem se sa Vašom konstatacijom. Ali direktorica Ignjac više je zaokupirana svojim problemom, a mislim da je riješen, da ne potpada pod kategoriju direktora javnih preduzeća čime bi joj bila skresana plata sa sadašnjoih 10.000 KM, kao i Šljivarka iz Agencije za osiguranje, a naše probleme ona je trebala rješavati mnogo ranije i da ima imalo savjesti podnijela bi ostavku ili bi je NS RS smijenila.Koga ovaj problem zanima u ovoj državi, da ih zanima nešto bi i uradili, osim što gledaju da očerupaju što se još može očerupati u ovoj državi,koja je pred bankrotom.
stičem utisak da će banke propasti, a korisnici da će dobijati sve za dž..hihihi
učenje, učenje, i samo učenje..
sve drugo je trla baba lan..