NJUJORK, Tekuća finansijska kriza bacila je u očaj mnoge svetske bogataše, jer se njihova imovina zbog drastičnog pada cijena akcija širom svijeta znatno smanjila, ali izgleda da takva situacija nije zasmetala poznatom međunarodnom špekulantu, građaninu SAD mađarskog porekla Džordžu Sorošu, da se dodatno obogati, objavljeno je u Njujorku.
Vrijednost akcija kojima je trgovano u okviru “Soroš fond menadžmenta”, uvećana je krajem septembra na blizu 3,84 milijarde dolara, što je četiri odsto više nego potkraj juna, navedeno je u izveštaju milijarderovog fonda, koji je pripremljen za Američku komisiju za hartije od vrijednosti (SEC).
Ranije je “Soroš fond menadžment” koji je, u stvari, neka vrsta hedž fonda, imao novac u akcijama i američkim depozitarnim priznanicama u 135 kompanija, a sada u 105 firmi, navodi se u istom izvještaju za SEC.
Hedž fondovi nemaju status normalnog investicionog fonda, a njihovi vlasnici ih osnivaju da bi obavljali rizične tržišne operacije u kojima se, ako posao uspije, ostvaruje ogromna zarada.
Međunarodni finansijski eksperti smatraju da je i poslovanje zatvorenim i netransparentnim hedž fondovima, koji se najčešće osnivaju u zonama koje važe za “poreski raj” (kao što su of šor zone u Mediteranu, kneževina Monako i Lihtenštajn) u dobroj mjeri doprinjelo narastanju tekuće globalne finansijske krize.
Soroš je u toku trećeg kvartala značajno smanjio svoje učešće u visoko rizičnim akcijama sa kojima se poslovalo na berzama Brazila i niza drugih zemalja u razvoju.
Američki milijarder je, istovremeno, znatno povećao vlastiti udio u akcijskom kapitalu američkih sirovinskih kompanija koje su međunarodni finansijski stručnjaci još ranije označili kao “sigurno pribežište za ulaganje u kriznim vremenima”.
Udio Sorošovog kapitala u američkoj nazavisnoj kompaniji za naftu i gas “Hes korporejšen” je tako učetvorostručen, a vrednost investicija je povećana za bezmalo jedan i po put, na 171,2 miliona dolara.
Petostruko je povećan i udio pomenutog fonda Soroša u međunarodnoj naftnoj kompaniji, “Šlumberger”, pri čemu je obim investicija u tu organizaciju porastao 3,6 puta, na 42,6 miliona dolara.
Povećane su i dvije najveće investicije Sorošovog hedž fonda – u međunarodnu hemijsku korporaciju “Potaš”, u vrijednosnim hartijama za 91 odsto, a u novcu za 10 odsto, na 441 milion dolara, kao i u brazilsku naftnu i energetsku firmu “Petrobras” za 91 odsto, na 21,93 miliona jedinica, a u novcu na 963,7 miliona dolara.
Soroš je u pomenutom razdoblju jedino smanjio vlastito učešće u akcijama američke energetske kompanije “Konoko Filips” – za dva odsto – u vrijednosnim hartijama i 24 odsto u novcu, na 125,1 milion dolara.
Smanjeno Sorošovo učešće u “Konoko filipsu” je iskoristio drugi američki milijarder, Voren Bafet. On je, posredstvom njegove kompanije “Berkšir hatavej”, povećao za bezmalo pet puta udio u “Konoko Filipsu”, na 83 miliona akcija.
U nove investicije Soroša treba ubrojati i dodatno ulaganje u akcije kompanije za informacione tehnologije – “Riserč in moušen” – od 110 miliona dolara, kao i u hartije međunarodne trgovinske kompanije “Vol Mart”.
Ukupno Sorošovo bogatstvo procjenjuje se na više od osam milijardi dolara. On je, kako podsjećaju finansijski stručnjaci, postao milijarder početkom devedesetih godina minulog vijeka, zarađujući ogromne sume u spekulativnim kupovinama i prodajama funte sterlinga i drugih vodećih svjetskih valuta, a nakon naglog gubitka tržišne vrijednosti britanske novčane jedinice.