NJUJORK, Milijarder Džordž Soroš smatra da je krizna politka EU potpuno pogrešna i da će politika njemačke vlade Evropu odvesti u novu depresiju.
Svoju aktuelnu misiju ovaj milijarder koji se obogatio berzanskim mešetarenjima vidi u spašavanju evra.
On najveću opasnost za evro vidi u Njemačkoj saveznoj banci, odnosno kancelarki Angeli Merkel. Njene ideje o politici štednje odvešće Evropu u depresiju sličnu onoj iz 1930, tvrdi Soroš.
Zapravo, po njegovom mišljenju, evropski fiskalni aparat bi, zajedno sa sistemom koji koči dalje zaduživanje, trebalo da bude promijenjen a Njemačka bi trebala da se usmjeri na isplate novca zemljama EU-a koje su u krizi.
Nekadašnji čelnik Njemačke banke Norbert Valter brani njemačku politiku trgovinskog viška koju opisuje kao “neomerkantilizam”. On dodaje da bi ovaj višak trebalo investirati u inostranstvu, posebno u visoko zaduženim evropskim zemljama poput Grčke. Zauzvrat bi te zemlje trebale da se obavežu da će uz veliku pomoć stručnjaka iz inostranstva modernizovati svoju ekonomsku i upravnu strukturu.
Iz jedne od tzv. PIIGS zemalja (Portugal, Irska, Italija, Grčka i Španija) dolazi i atinski profesor ekonomije Janis Veroufakis koji je pozvao na “produktivne investicije” zemalja EU-a s trgovinskim suficitom u zemlje koje su se našle u krizi. Time bi se stimulisao rast ekonomije, stvorila radna mjesta a državi omogućilo da skuplja nove poreze.
Sadašnja politika štednje guši bilo kakav ekonomski rast. Umjesto da se Grčkoj daju krediti za vraćanje dugova, njoj bi trebalo dati novac za refinansiranje kreditnih instituta. Veroufakis polazi od toga da od navedenih prezaduženih evropskih zemalja, Grčka u svakom slučaju neće nikad biti u stanju da vrati novac koji je dužna.
Jedna od posljedica depresije u rubnim evropskim zemljama biće i sve veća polarizacija među stanovništvom zemalja zajmodavaca i stanovnika zaduženih zemalja, prenose agencije.