MOSKVA, Rusko-američka fondacija za ekonomski napredak i vladavinu prava (USRF), koja treba da se bavi razvojem privatnog sektora, proglašena je “nepoželjnom” u Rusiji.
Rusko državno tužilaštvo saopštilo je danas da je “poslije proučavanja primljenih dokumenata” odlučeno da se aktivnosti Fonda proglase “nepoželjnim na teritoriji Rusije”.
Aktivnosti ove organizacije koja se nalazi u Rusiji od 2009. godine “predstavljaju prijetnju za osnove ruskog ustavnog poretka i bezbjednosti države”, navodi se u saopštenju u kome se optužuje Fond da “učestvuje u političkom procesu” finansiranjem ruskih nevladinih organizacija.
Odluka državnog tužilaštva će biti proslijeđena ruskom Ministarstvu pravde koje će odlučiti da li da zabrani aktivnosti USRF-a na ruskoj teritoriji.
Rusko državno tužilaštvo u ponedjeljak je već proglasilo Fond za otvoreno društvo američkog magnata Džordža Sorosa “nepoželjnim”.
Zakon koji je u maju potpisao predsjednik Vladimir Putin dozvoljava da se strane organizacije aktivne u Rusiji okarakterišu kao “nepoželjne”, poslije čega mogu da budu zabranjene u zemlji, bilo da se radi o nevladinim organizacijama, fondacijama ili firmama.
Ovaj zakon dopunjuje drugi zakon izglasan 2012. koji obavezuje organizacije koje se finansiraju iz inostranstva i vode “političku aktivnost” da se registruju kao “strani agenti”. Beta