LONDON, Svima se s vremena na vrijeme dogodi da kupe nešto što im nije potrebno, ali pruža osjećanje zadovoljstva, tako da je “šoping terapija” postala omiljeni lijek za pritiske koje sa sobom donosi moderan život.
Takvo, kratkotrajno zadovoljstvo najviše je što možemo da izvučemo iz posjedovanja materijalnih dobara, smatra psihoterapeut Dajan Mekgregor Hepbern.
“Treba razlučiti šta podrazumjevamo pod srećom – da li je to kratkotrajno ushićenje zato što smo sjeli u Aston Martin ili je sreća nešto drugo – osjećanje lakoće i ispunjenja. Ako se osećate dobro u svojoj koži, veća je vjerovatnoća da će vas materijalna dobra usrećiti. U suprotnom, tu prazninu je teško popuniti”, istakla je ona.
Pisac Sara Dinent podsjeća da moderno potrošačko društvo ne dozvoljava da budemo dugo srećni.
Nezajažljiva želja za posjedovanjem novih stvari je dio ljudske prirode, na koju potrošačko društvo itekako računa.
Materijalna dobra postaju zamjena za ljudski kontakt i ona nas, kaže Hepbern, čine poželjnim i vrijednim.
Prisutno je i pogrešno uvjerenje da je samo sreća poželjno osjećanje.
“Mi se kao društvo bojimo tuge. Ne želimo nikada da budemo tužni, a ako to jesmo, smatramo da s nama nešto nije u redu. U stvari, potrebno je da ponekad budemo nesrećni, da bismo znali da prepoznamo radost, da bismo se osjećali bolje. To se ne postiže gomilanjem materijalnih dobara, nego razumjevanjem sopstvenih osjećanja”, izjavila je ona za BBC. Tanjug