NJUJORK, Poput prošlih Sonima, i najnoviji XP3300 force je prije svega robustan alat za telefoniranje na terenu.
Podaci o vremenu autonomije odnosno vremenu telefoniranja su zapanjujući i za stare generacije telefona, a kamoli za savremene touchscreen modele, 20 – 24 sata razgovora, odnosno 800 sati na čekanju. Nije loš ni podatak o vremenu korišćenja ugrađenog GPS prijemnika. Desetak sati neprekidne navigacije vrijednost je koja ne zaostaje previše za specijalizovanim outdoor GPS uređajima. Takođe, kada je aktivirano praćenje uređaja putem GPS prijemnika s intervalom osvježavanja lokacije od pet minuta, uređaj može izdržati do 27 sati.
U najboljoj Sonimovoj tradiciji, XP3300 se čini kao gumena cigla malo povećih dimenzija za današnje telefone. Laički, ovaj telefon možete uroniti u dva metra dubine vode na sat vremena, nauditi mu neće ni so, magla, vlaga ili pak nagla promjena u temperaturi. Isto tako, XP3300 će preživjeti tresak sa dva metra visine na beton iz bilo kojeg ugla. Nadalje, među tipke se neće uvući prašina, pijesak i slične mikročestice, a radni temperaturni raspon jest od -20 do +55 °C. Zahvaljujući milimetar i po debelom gorilla glass staklu ispred ekrana, ne morate se bojati ni ogrebotina niti pucanja ekrana pri svakodnevnom zlostavljanju uređaja.
Vodootporni su i mikrofon i zvučnik. Potonji je toliko glasan (100 dB) da se zvonjava telefona čuje i pored buke radnih mašina na gradilištu.
Iako je XP3300 po specifikacijama napredniji od svojih prethodnika, ovo je još primarno telefon za razgovaranje. GPS prijemnik, kamera od dva MP s LED blicem odnosno LED svjetiljkom, džek za microSD kartice, Bluetooth i FM radio su tu kao dodaci za specifične primjene. Fotografije snimljene ugrađenom kamerom mogu biti geotagirane.
Jasno, ovakva robusnost i skup mogućnost imaju svoju nemalu cijenu, ali XP3300 i jeste top model u Sonimovoj ponudi, koji nudi najviše među terenskim telefonima ove firme, prenose agencije.