VAŠINGTON, Američki proizvođač solarnih panela, kompanija “Solindra”, koju je ranije promovisao američki predsjednik Barak Obama i koja je dobila federalni kredit od pola milijarde dolara kao perspektivna firma, prijavila je bankrot i otpustila 1.100 radnika, zbog nepovoljnih uslova za proizvođače solarne energije i sve veće konkurencije kineskih firmi.
“Solindra”, sa sjedištem u Frimontu, u Kaliforniji, bila je “ogledno dobro” vladine politike ulaganja u zelenu tehnologiju.
Predsjednik Obama posjetio je kompaniju maja 2010. i naglasio da “Solindra” očekuje zapošljavanje 1.000 radnika koji će biti angažovani na izradi solarnih panela. Kompaniju su posjetili i drugi federalni zvaničnici, kao i bivši guverner Kalifornije Arnold Švarceneger, podsjećaju agencije.
Američka solarna industrija, međutim, doživjela je ubrzo teška vremena. “Solindra” je treća solarna kompanija koja je ovog mjeseca zatražila sudsku zaštitu od bankrota. Analitičari su upozorili da su stanje u globalnoj ekonomiji, kao i nepovoljni uslovi u solarnoj industriji, prinudili kompaniju da obustavi proizvodnju.
Cijena solarnih panela je drastično opala – oko 42 odsto – tokom ove godine, uglavnom zbog snažne konkurencije kineskih kompanija.
Druga solarna kompanija “Spekrtavat” takođe je prijavila stečaj i 19. avgusta zatražila sudsku zaštitu od bankrota, naglašavajući da se više ne može nadmetati sa solarnim proizvođačima u Kini, koji dobijaju “značajnu vladinu i finansijsku podršku,” prenio je “Financial Times”.
Četiri dana ranije bankrot je prijavila i firma “Evrgrin solar” iz Masačusetsa.
Bankrot “Solindre” republikanci su iskoristili u Kongresu za napad na vladinu politiku, naglašavajući da je i ranije bilo jasno da je to bila “sumnjiva inveticija”. Analtičari su ocijenili da je kompanija “dosta ranjiva” zbog ambicioznog plana da njeguje vlastitu tehnologiju.
“Solindra” je saopštila da su “globalna ekonomija i tržišni uslovi za solarnu industriju” prinudili upravu kompanije da zatvori njene fabrike, uključujući i pogon u Frimontu, vrijedan 733 miliona dolara, otvoren prije manje od 12 mjeseci.
Cijene solarnih modula padaju već tri godine, kao rezultat sve veće konkurencije na tom tržištu. Proizvođači u svijetu mogu da izrade oko 45.000 megavata solarnih modula godišnje, dok će, kako se predviđa, u 2011. prodati svega 21.000 megavata.
Smanjivanje subvencija za solarnu energiju u Njemačkoj i Italiji takođe je doprinijelo usporavanju potražnje, tako da globalnom prodajom modula sada dominiraju jeftini kineski proizvođači.
“Solindra” koristi inovativnu tehnologiju, što je povećalo rizik sa kojim se sada suočava. Umjesto tradicionalnih ravnih solarnih panela, kompanija izrađuje lako prenosive cijevi koje se koriste u komercijalnoj gradnji.
Ta tehnologija privukla je svojevremeno veliku pažnju i “Solindra” je prikupila 970 miliona dolara od različitih invesitora, a krajem 2009. najavljena je inicijalna prodaja akcija (IPO), čime bi se obezbijedile garancije za 535 miliona dolara kredita od američkog ministarstva energije.
U junu 2010, međutim, nešto poslije posjete predsjednika Obame, “Solindra” je odustala od tog plana, nagašavajući da je prikupljanje svježeg novca postalo nemoguće, prenose agencije.