BANJALUKA, Iako Banjaluka ima odličan potencijal za upotrebu solarne energije, taj izvor se skoro i ne koristi.
Slaba zainteresovanost za korištenje obnovljivih izvora energije leži u činjenici da su za to neophodna velika ulaganja, koja se sporo vraćaju.
Sa druge strane, pronalaženje novih, alternativnih vidova korištenja energetskih resursa je veoma značajno jer je u pitanju jedan od uslova koji se mora ispuniti prije ulaska u Evropsku uniju.
Osnovna škola “Borisav Stanković” je 2009. godine uključena u projekat klastera “Solar group”, a energiju sunca trebalo je da koristi za toplovod i rasvjetu. Postavljanje solarnih panela na sportskoj dvorani zajednički je projekat uprave grada, Gradske razvojne agencije, odnosno klastera “Solar group” i Vlade RS, i koštao je 100.000 KM.
“Paneli su proizvodili energiju za grijanje vode u svlačionicama i dio rasvjete, ali smo skoro potpuno odustali od toga. Ušteda struje bila je minimalna”, kaže Rade Krecelj, direktor OŠ “Borisav Stanković”.
Prema njegovim riječima, prvobitan plan je bio da se cijela škola grije energijom koju proizvode solarne ćelije, ali se od toga odustalo jer je trebalo obezbijediti oko 500.000 maraka da bi ta ideja zaživjela.
Sa druge strane, zahvaljujući pilot-projektu “Solarni krov” sprovedena su prva mjerenja kojim su obezbijeđeni podaci o solarnim kapacitetima RS. Tako se došlo do podatka da Banjaluka ima izuzetan potencijal za korištenje sunčeve energije, jer tokom godine ima sunčanih dana kao pojedina primorska mjesta. Osim toga, tu su i termalni izvori i snaga vjetra, što se trenutno ne koristi.
“Potencijala za upotrebu solarne energije ima sasvim dovoljno, ali nije razvijena svijest o prednostima njenog korištenja. Upravo je na školama zadatak da ih promovišu i mlade generacije uče o benefitima korištenja obnovljivih izvora energije”, ističe Boris Valjevac, direktor klastera “Solar group”.
Valjevac predlaže da projekat započet u OŠ “Borisav Stanković” bude proširen na ostale škole i predškolske ustanove, a potom i institucije.
“Treba znati da se sve to radi za budućnost i da ovi projekti dugoročno daju prave rezultate”, upozorava on.
Kako sve ovo ne bi ostala uzaludna priča, potrebna je veća podrška predstavnika lokalne i republičke vlasti, a investitori koji se odluče za korištenje obnovljivih izvora energije trebalo bi da dobiju neku vrstu podsticaja. U Gradskoj razvojnoj agenciji (CIDEA) naglašavaju da su izradili prijedlog podsticajnih mjera za razvoj malih i srednjih preduzeća i uputili ih na razmatranje i odobrenje Skupštini grada.
Da je Banjaluka okrenuta promovisanju zaštite životne sredine i energetskoj efikasnosti, pokazalo je i potpisivanje Sporazuma gradonačelnika evropskih gradova o smanjenju emisije ugljen-dioksida za 20 odsto do 2020. godine. Nezavisne novine